| Model Number | SSCG160-3000/10000 |
| Certification | CMC, CE, ISO9001, ISO45001, ISO14001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
High Precision 4000Nm+/- 0.5%FS Transmission Dynamometer
200KW 1600rpm 2000Nm Transmission Dynamometer
SeeLong 2400rpm 2000Nm Transmission Dynamometer
100KW 1500Nm Transmission Dynamometer With AC Load Generator
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 3 sets per month |
| Delivery Time | 90 working days | Packaging Details | Seaworthy Plywood |
| Speed range | 3000-10000 rpm | Rated Voltage | 380V±10% 50Hz |
| Rated Torque | 509Nm | Constant Torque Range | 0-3000 rpm |
| Rated Power | 160kW | Operatingtemperature | -10°C to 45°C |
| Coolingmethod | Water cooling | Brand Name | Seelong |
| Model Number | SSCG160-3000/10000 | Certification | CMC, CE, ISO9001, ISO45001, ISO14001 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 160kW passenger car transmission dynamometer ,transmission type dynamometer test bench ,160kW dynamometer test bench system | ||
SSCG160-3000/10000 160kW Passenger Car Transmission Type Dynamometer Test Bench System
1. SSCG160-3000/10000 Passenger Car Transmission Type Dynamometer Test Bench System Overview
The SSCG160-3000/10000 Passenger Car Transmission Type Dynamometer Test Bench System is a medium power, high speed dedicated test platform designed for the development and testing of mainstream fuel sedans, SUVs, MPVS, hybrid dedicated transmissions (DHT), and high-performance electric drive reducers. The system integrates core modules such as 160kW-class high-speed drive dynamometer, high-speed load dynamometer, high-precision torque flange, ABB inverter system, XLP-2000 intelligent measurement and control system, multi-channel data acquisition system, etc. It can cover the performance verification, transmission efficiency testing, shift quality analysis, durability and reliability assessment of passenger car gearboxes under ultra-high speed conditions within 10,000rpm, and is perfectly adapted to the full-scenario testing requirements of mainstream fuel gearboxes from 1.5L to 2.0L, hybrid DHT, high-speed electric drive reducers, Provide a complete, accurate and stable bench test solution for product development, factory inspection and performance calibration of medium and small power transmission systems.
| Component Names | Core Specification Parameters | Brand |
| SSCG160-3000/10000 drive dynamometer | Power 160kW; Rated torque 509Nm; Rated speed 3000rpm, maximum speed 10000rpm; Supports constant torque/constant speed/constant power control; Response time ≤10ms | Seelong |
| SSCG160-3000/10000 load dynamometer | Power 160kW; Rated torque 509Nm; Rated speed 3000rpm, maximum speed 10000rpm; Torque control accuracy ≤± 0.05%FS; Water-cooled heat dissipation system | Seelong |
| High-speed fit couplings | Allow speeds ≥ 10,000 RPM; Torque carrying capacity ≥2000Nm; High elastic buffer structure; Dynamic balance accuracy G1 grade | Seelong |
| Variable frequency inverter system | Input voltage three-phase AC 380V-480V; Frequency 50-60Hz; Vector control technology; Triple protection against overcurrent/overvoltage/overheating | ABB |
| Data acquisition system | With temperature/vibration/noise acquisition units; Temperature range -40 to 200 ° C (accuracy ±0.5 ° C); Vibration frequency: 10Hz-10kHz | Seelong |
| Adjustable high-speed mounting bracket | Center height adjustment range 200-500mm; Load-bearing capacity ≥600kg; Installation surface flatness error ≤0.02mm/m | Seelong |
| High-precision cast iron plate | Material: HT300 (tensile strength ≥350MPa) Honeycomb shock-absorbing structure; Flatness error ≤0.02mm/m | Seelong |
| High-speed dedicated chiller | Cooling capacity adapted to 160kW systems; Temperature control accuracy ±2 ° C; Dual-loop design (dynamometer + gearbox cooling) | Seelong |
3. SSCG160-3000/10000 160kW Electric Dynamometer Technical Parameters
| Parameter Categories | Technical indicators |
| Drive dynamometer rated power | 160kW |
| Drive dynamometer rated torque | 509Nm |
| Drive dynamometer rated speed | 3000rpm |
| Drive dynamometer maximum speed | 10000rpm |
| Load dynamometer maximum speed | 10000rpm |
| Load dynamometer torque control accuracy | 0.05% FS |
| Torque flange range | 0-2000Nm |
| Torque flange accuracy | 0.05% FS |
| Input voltage for the variable frequency inverter system | Three-phase AC 380V-480V |
| The adjustment range of the center height of the installation bracket | 200-500mm |
| Mounting bracket load-bearing capability | ≥600kg |
| Cast iron plate material | HT300 |
4. SSCG160-3000/10000 160kW Passenger Car Transmission Type Dynamometer Test Bench System Core Advantages
1) Medium power + high RPM configuration, precisely covering the mainstream passenger car market
Equipped with a 160kW-class drive + load dynamometer, with a rated speed of 3000rpm and a maximum speed exceeding 10000rpm, it perfectly matches the testing requirements of mainstream fuel transmissions from 1.5L to 2.0L, hybrid DHT, and high-speed electric drive reducers.
2) Ultra-high-speed transmission design, stably adapted to 10,000rpm conditions
4) The dynamic measurement accuracy is excellent and the data traceability is reliable
5) Intelligent measurement and control + all-scenario protection, efficient and stable operation
5. SSCG160-3000/10000 160kW Passenger Car Transmission Type Dynamometer Test Bench System Application Fields
6. SSCG160-3000/10000 160kW Passenger Car Transmission Type Dynamometer Test Bench System Reference Standards