| Model Number | SSCH160-4000-15000 |
Explore similar products
High Precision 4000Nm+/- 0.5%FS Transmission Dynamometer
200KW 1600rpm 2000Nm Transmission Dynamometer
SeeLong 2400rpm 2000Nm Transmission Dynamometer
100KW 1500Nm Transmission Dynamometer With AC Load Generator
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 3 sets per month |
| Delivery Time | 90 working days | Packaging Details | Seaworthy Plywood |
| Speed range | 4000-15000 rpm | Rated Voltage | 380V±10% 50Hz |
| Rated Torque | 382Nm | Constant Torque Range | 0-4000 rpm |
| Rated Power | 160kW | Operatingtemperature | -10°C to 45°C |
| Coolingmethod | Air cooled | Brand Name | Seelong |
| Model Number | SSCH160-4000-15000 | Certification | CMC, CE, ISO9001, ISO45001, ISO14001 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 160kW electric drive reducer dynamometer ,transmission dynamometer test bench system ,pure electric drive reducer tester | ||
SSCH160-4000-15000 160kW Pure Electric Drive Reducer Transmission Dynamometer Test Bench System
1. SSCH160-4000-15000 160kW Pure Electric Drive Reducer Transmission Dynamometer Test Bench System Overview
The SSCH160-4000-15000 160kW Pure Electric Drive Reducer Transmission Dynamometer Test Bench System is a high-speed, high-torque, high-precision dedicated test platform designed for the development and testing of reducers, electric drive axles, and single-stage/multi-stage reducers for pure electric passenger vehicle owners. The system integrates core modules such as high-speed drive dynamometer, high-torque low-speed load dynamometer, high-precision torque flange, ABB variable frequency inverter system, XLP-2000 intelligent measurement and control system, multi-channel data acquisition system, etc. It can cover the performance verification, transmission efficiency testing, NVH analysis, temperature rise characteristics and durability reliability assessment of pure electric reducers under ultra-high-speed conditions with input speed up to 15,000 RPM, perfectly meeting the all-scenario testing requirements of electric drive systems for mainstream pure electric passenger vehicles. Provide a complete, accurate and stable bench test solution for the development, factory inspection and performance calibration of pure electric reducers.
| Component Name | Core Specification Parameter | Brand |
| SSCH160-4000-15000 Drive dynamometer | Power 160kW; Rated speed 4000rpm; Maximum speed: 15000rpm; Support constant torque/constant speed/constant power control; Response time ≤10ms | Seelong |
| SSCD300-1500-3300 high-torque load dynamometer | Power 300kW; Rated speed 1500rpm; Maximum speed 3300rpm; Rated torque 1910Nm; Torque control accuracy ≤± 0.2%FS; Water-cooled heat dissipation system | Seelong |
| High-speed fit couplings | Allow speeds ≥ 15,000 RPM; Torque carrying capacity ≥2000Nm; High elastic buffer structure; Dynamic balance accuracy G1 grade | Seelong |
| Variable frequency inverter system | Input voltage three-phase AC 380V-480V; Frequency 50-60Hz; Direct torque control technology; Triple protection against overcurrent/overvoltage/overheating | ABB |
| Data acquisition system | With temperature/vibration/noise acquisition units; Temperature range -40 to 200 ° C (accuracy ±0.5 ° C); Vibration frequency: 10Hz-10kHz | Seelong |
| Adjustable high-speed mounting bracket | Center height adjustment range 200-500mm; Load-bearing capacity ≥800kg; Installation surface flatness error ≤0.02mm/m | Seelong |
| High-precision cast iron plate | Material: HT300 (tensile strength ≥350MPa) Honeycomb shock-absorbing structure; Flatness error ≤0.02mm/m | Seelong |
3. SSCH160-4000-15000 160kW Electric Dynamometer Technical Parameters
4. SSCH160-4000-15000 160kW Pure Electric Drive Reducer Transmission Dynamometer Test Bench System Core Advantages
The drive end uses a 160kW/4000-15000rpm high-speed dynamometer to realistically simulate the input conditions of the pure electric drive motor; The load end is equipped with a 300kW/1500rpm/1910Nm high-torque low-speed dynamometer, which perfectly replicates the high-torque load characteristics at the output end of the reducer and precisely covers the full working condition test of the pure electric reducer.
2) Special design for ultra-high speed drive, stable operation at 15000rpm
3) The dynamic measurement accuracy is excellent and the data traceability is reliable
4) It operates stably and reliably, and is suitable for long-term durability testing
With ABB vector control frequency conversion system, wide voltage input 380V-480V, with triple protection against overcurrent, overvoltage and overheat, it can meet 24-hour continuous high-speed, high-torque durability tests, smooth long-term operation and precise control.