| Name | TUF-2000M DIGITAL ULTRASONIC FLOW METER -TS-2 -TM-1 FLOWMETER |
| Pipe size | DN25--6000 |
| Accuracy | ±1% |
| Temperature unit | -30-160℃ |
| Flowrate | 0~±7m/s |
| Power Consumption | 1. 5W |
| Power supply | Dc8~36VorAc85~264V (optional) |
| Dimension | 95*95*35MM(Convertor) |
| Brand Name | Yunyi |
| Model Number | TUF-2000M |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Electromagnetic flow meter designed for measurement of conductive liquids and
Robust and Durable ZFG Water Flow Meter for Accurate and Measurement in
Integrated Ultrasonic Level Gauge Water Level Gauge
Industrial Gas Liquid Turbine Water Flow Meter High Accuracy Wide Flow Range
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union | Supply Ability | 1pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Plywood |
| Name | TUF-2000M DIGITAL ULTRASONIC FLOW METER -TS-2 -TM-1 FLOWMETER | Pipe size | DN25--6000 |
| Accuracy | ±1% | Temperature unit | -30-160℃ |
| Power Consumption | 1. 5W | Power supply | Dc8~36VorAc85~264V (optional) |
| Dimension | 95*95*35MM(Convertor) | Brand Name | Yunyi |
| Model Number | TUF-2000M | Place of Origin | China |
TUF-2000M DIGITAL ULTRASONIC FLOW METER -TS-2 -TM-1 FLOWMETER
Description
Parameter TUF-2000M DIGITAL ULTRASONIC FLOW METER -TS-2 -TM-1 FLOWMETER
| Items Performance & Parameter | ||
Convertor |
Principle | Transit- time ultrasonic flowmeter |
| Accuracy | ±1% | |
| Operation | 4 keyboards operation | |
Signal Output |
1 way 4~ 20mA output, electric resistance 0~ 1K,accuracy0. 1% | |
| 1 way OCT pulse output( Pulse width 6~ 1000ms,default is 200ms) | ||
| 1 way Relay output | ||
| Signal Input | 3 way 4~ 20mA input, accuracy 0. 1%,acquisition signal such as temperature, press and liquid level | |
| Connect the temperature transducer Pt100, can finish the heat/energy measurement | ||
Pipe Installation Condition |
| Pipe Diameter | 15~ 6000mm | |
Measuring Medium |
Type of Liquid |
| Temperature | - 30~ 160℃ | |
| Turbidity | No more than 10000ppm and less bubble | |
| Flowrate | 0~±7m/ s | |
| Working Environment | Temperature | Convertor:- 20~ 60℃;Flow Transducer:- 30~ 160℃ |
Power Supply |
DC8~36V or AC10~30V | |
Power consumrtion |
1. 5W | |