China TRCD930C / TRCD930B-VFD Vertical Cutting Dryer | 30–50T/h High-G Solid-Liquid
  1. China TRCD930C / TRCD930B-VFD Vertical Cutting Dryer | 30–50T/h High-G Solid-Liquid
TRCD930C / TRCD930B-VFD Vertical Cutting Dryer | 30–50T/h High-G Solid-Liquid
  1. MOQ: 1
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,T/T
Capacity(T/h) 30-50T/h
Basket Max.Diameter 930mm
Basket Gap 0.25~0.5mm
Air knife AirInIet Pressure 0.69mpa
Main Motor Power(kw) 55kw
Oil Pump Power(kw) 0.55kw
Brand Name TR Solids Control
Model Number TRCD930C/TRCD930B-VFD
Certification API Q1,ISO9001
Place of Origin Xi'an,China
Product Specification
Payment Terms L/C,T/T Capacity(T/h) 30-50T/h
Basket Max.Diameter 930mm Basket Gap 0.25~0.5mm
Air knife AirInIet Pressure 0.69mpa Main Motor Power(kw) 55kw
Oil Pump Power(kw) 0.55kw Brand Name TR Solids Control
Model Number TRCD930C/TRCD930B-VFD Certification API Q1,ISO9001
Place of Origin Xi'an,China
Product Description
Product Advantages & Features
Technical Specifications
Model TRCD930C TRCD930B-VFD
Capacity(T/h) 30-50T/h
Basket Max.Diameter 930mm
Basket Gap 0.25~0.5mm
Rotary Speed 900r/min 0~900r/min
Air Tool Air Supply 1.8m³/min
Fuel Tank Volume 60L
Main Motor Power(kw) 55kw
Oil Pump Power(kw) 0.55kw
Weight 5900kg 6000kg
Dimension 2750×2130×1800mm