China Air Spring for Trucks Air Spring 1080707 Firestone W01-M58-6345 Contitech 810MB
  1. China Air Spring for Trucks Air Spring 1080707 Firestone W01-M58-6345 Contitech 810MB
  2. China Air Spring for Trucks Air Spring 1080707 Firestone W01-M58-6345 Contitech 810MB
  3. China Air Spring for Trucks Air Spring 1080707 Firestone W01-M58-6345 Contitech 810MB
Air Spring for Trucks Air Spring 1080707 Firestone W01-M58-6345 Contitech 810MB
  1. MOQ: 10
  2. Price: Negotiate
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Supply Ability 500pcs/month
Delivery Time 5-7 Work Days
Packaging Details Neutral Carton Box
Material Rubber+ Steel
Color Black
Type Truck Spring
Truck model
OEM No. 1080707
Weight 11.822
Packing Size 29*29*38
Brand YICONTON
Brand Name YITAO
Model Number 1V6345
Certification ITAF16949
Place of Origin Yunfu City,Guangdong Province,China
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 500pcs/month
Delivery Time 5-7 Work Days Packaging Details Neutral Carton Box
Material Rubber+ Steel Color Black
Type Truck Spring Truck model
OEM No. 1080707 Weight 11.822
Packing Size 29*29*38 Brand YICONTON
Brand Name YITAO Model Number 1V6345
Certification ITAF16949 Place of Origin Yunfu City,Guangdong Province,China
High Light 1080707 Truck Air Spring
Details
❶ Screw Bolt / Stud
Top Cover Plate screw bolt / Stud Tooth :2 pcs M12X1.75
Screw Center Distance of Top Cover Plate : 158.8mm
Distance Between Stud and Central Axis : 79.4 mm
❷ Gas Hole / Air inlet /Air Fitting
Gas Hole / Air inlet : M22x1.5.
Distance Between Gas Hole and Stud : 79.4 mm
Distance Between Gas Hole and Central Axis : 79.4 mm
❸ Cover Plate
Top Cover Plate Diameter: Ø286 mm
❹Rubber Bellows
Rubber Bellows Natural Diameter: 320 mm
Rubber Bellows MAX Height : 550 mm
Rubber Bellows MIN Height :184mm
Working stroke : 366 mm
❺ Bumper block / Buffer block
Bumper Block height :58 mm
❻ Bottom Piston
Bottom Piston Diameter : Ø260 mm
Bottom Piston Height :139.8mm
❼ Piston Bolt
Piston Bolt Tooth : M12 X1.75
4 pieces of Bolt
Middle faster between center Bolt : Ø200 mm