| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | 2203205013,2203202338,2203207813 2203207913 |
| Condition | New |
| Fitting position | Left/Right Rear Axle |
| Type | Air Suspension Strut |
| gross weight | 8.11 kg |
| net weight | 7.431 kg |
| Description | S-Class (W220) 98-06 (STANDARD Suspension) AirMatic w/out 4Matic |
| packing size | 97*16*16 cm |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 2S 4230 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Shock Absorber Manufacture Air Suspension Strut Front For Dodge Ram 1500
New Rear Left Air Strut For BMW 7 Series G11 G12 750i 37106874594
BMW X5 Yiconton Front Right Air Suspension Strut 37116761444
Front Air Suspension Strut For Dodge Ram 1500 13-20 4877146AA
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | 2203205013,2203202338,2203207813 2203207913 | Condition | New |
| Fitting position | Left/Right Rear Axle | Type | Air Suspension Strut |
| gross weight | 8.11 kg | net weight | 7.431 kg |
| Description | S-Class (W220) 98-06 (STANDARD Suspension) AirMatic w/out 4Matic | packing size | 97*16*16 cm |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 2S 4230 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | Mercedes-Benz S-Class air suspension strut ,W220 front axle air strut ,left right air suspension strut | ||
This 2203205013 2203202338 air suspension strut is specifically designed for Mercedes-Benz S-Class (W220) models. It is suitable for the left/right rear axle position and is manufactured as a brand-new replacement part.
| Type | Air Suspension Strut |
|---|---|
| Condition | New |
| OE Numbers | 2203205013, 2203202338, 2203207813, 2203207913 |
| Fitting Position | Left/Right Rear Axle |
| Package Size | 97*16*16 cm |
| Gross Weight | 8.11 kg |
| Net Weight | 7.431 kg |
| Brand | Model | Chassis | Production Period | Suspension Type | Drive System | Power Version | kW | Horsepower | Displacement |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | S-Class (W220) | W220, V220 | 10.1998-08.2005 | Standard AirMatic | RWD | S 280 | 150 | 204 | 2799 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W220) | W220, V220 | 10.1998-08.2005 | Standard AirMatic | RWD | S 320 | 165 | 224 | 3199 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W220) | W220, V220 | 09.2002-08.2005 | Standard AirMatic | RWD | S 320 CDI | 150 | 204 | 3222 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W220) | W220, V220 | 08.1999-09.2002 | Standard AirMatic | RWD | S 320 CDI | 145 | 197 | 3222 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W220) | W220, V220 | 06.2003-08.2005 | Standard AirMatic | 4MATIC | S 350 4-matic | 180 | 245 | 3724 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W220) | W220, V220 | 09.2002-08.2005 | Standard AirMatic | RWD | S 350 / S 350 L | 180 | 245 | 3724 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W220) | W220, V220 | 06.2003-08.2005 | Standard AirMatic | RWD | S 400 CDI | 191 | 260 | 3996 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W220) | W220, V220 | 06.2000-08.2005 | Standard AirMatic | RWD | S 400 CDI | 184 | 250 | 3996 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W220) | W220, V220 | 09.2002-08.2005 | Standard AirMatic | 4MATIC | S 430 4-matic | 205 | 279 | 4266 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!