| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-358-9422,39422P,1T15L-1.5,253-9422,1R11-028,SC2050,566223021,57009422,99-12P314,90557120,4151NP03,TRL230H,K303,6,14,15,85101148,501559C-2,8314/6368,554762C1,S13032,1660581C-1,K3036,3130496,AS-0017 |
| Type | Truck Air Spring |
| Condition | New |
| gross weight | 7.191 kg |
| net weight | 6.780 kg |
| packing size | 28*28*31.5cm |
| Outer diameter | φ224 |
| Natural height | 301mm |
| Maximum height | 270mm |
| Minimum height | 110mm |
| Sealing configuration | Press-fit cover plate + flange |
| Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 9422 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-358-9422,39422P,1T15L-1.5,253-9422,1R11-028,SC2050,566223021,57009422,99-12P314,90557120,4151NP03,TRL230H,K303,6,14,15,85101148,501559C-2,8314/6368,554762C1,S13032,1660581C-1,K3036,3130496,AS-0017 | Type | Truck Air Spring |
| Condition | New | gross weight | 7.191 kg |
| net weight | 6.780 kg | packing size | 28*28*31.5cm |
| Outer diameter | φ224 | Natural height | 301mm |
| Maximum height | 270mm | Minimum height | 110mm |
| Sealing configuration | Press-fit cover plate + flange | Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 1V 9422 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | Truck Air Spring for Firestone W01-358-9422 ,Truck Air Spring compatible with Goodyear 1R11-028 ,Truck Air Spring replacement Contitech 99-12P314 | ||
| Brand | Reference Numbers | Numbering Discrepancy |
|---|---|---|
| Firestone | W01-358-9422 | W013589422 / W01-3589422 / W01 358 9422 |
| Firestone | 1T15L-1.5 | 1T15L1.5 / 1T15L 1.5 / :1T15L1.5 |
| Goodyear | 1R11-028 | 1R11028 / 1R11 028 / :1R11028 |
| Goodyear | 566223021 | :566223021 |
| Contitech | 99-12P314 | 9912P314 / 99 12P314 / :9912P314 |
| Contitech | 4151NP03 | :4151NP03 |
| Kenworth | K303-6/14/15 | K30361415 / K303 6/14/15 / :K30361415 |
| Navistar | 501559C-2 | 501559C2 / 501559C 2 / :501559C2 |
| Navistar | 554762C1 | :554762C1 |
| Navistar | 1660581C-1 | 1660581C1 / 1660581C 1 / :1660581C1 |
| AB Vovo | 3130496 | :3130496 |
| Airtech | 39422P | :39422P |
| Dayton | 253-9422 | 2539422 / 253 9422 / :2539422 |
| Loadguard | SC2050 | :SC2050 |
| SAF | 57009422 | :57009422 |
| Neway | 90557120 | :90557120 |
| Toyo | TRL230H | :TRL230H |
| Toyo | 85101148 | :85101148 |
| Triangle | 8314/6368 | 83146368 / 8314 6368 / :83146368 |
| Hendrickson | S13032 | :S13032 |
| Hendrickson | K3036 | :K3036 |
| Watson & Chalin | AS-0017 | AS0017 / AS 0017 / :AS0017 |
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Extended Height | 268mm |
| Compressed Height | 110mm |
| Top Plate Width | 231mm |
| Piston Width | 235mm |
| Weight | 7.191kg |
| Package Dimensions | 28×28×31.5cm |
Factory Showcase
|
Factory Overlook
|
Quality Control Inspection
|
|
Manufacturing Equipment
|
R&D Center
|
|
Assembly and Forming
|
Vulcanization Shop
|
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!