| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | 93807,20909150,21977973,20843252,20541518,21321521,1R11857,1R11814,1R11875,566-22-3-530,558,585,6630NP01,3091420,C309B,ABM26229AA2,21977973,20541518,1R11814 |
| Type | Truck Air Spring |
| Condition | New |
| gross weight | 11.026 kg |
| net weight | 10.446 kg |
| packing size | 27*27*45cm |
| Outer diameter | φ245 |
| Natural height | 574mm |
| Maximum height | 535mm |
| Minimum height | 255mm |
| Sealing configuration | Press-fit cover plate + flange |
| Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 6037 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | 93807,20909150,21977973,20843252,20541518,21321521,1R11857,1R11814,1R11875,566-22-3-530,558,585,6630NP01,3091420,C309B,ABM26229AA2,21977973,20541518,1R11814 | Type | Truck Air Spring |
| Condition | New | gross weight | 11.026 kg |
| net weight | 10.446 kg | packing size | 27*27*45cm |
| Outer diameter | φ245 | Natural height | 574mm |
| Maximum height | 535mm | Minimum height | 255mm |
| Sealing configuration | Press-fit cover plate + flange | Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 1V 6037 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | 1V 6037 truck air spring ,Granning 93807 air spring ,Goodaeyr 566-22-3-530 air spring | ||
High-quality replacement air spring designed for heavy-duty truck applications, compatible with multiple OEM part numbers including Granning 93807, Goodaeyr 566-22-3-530, Contitech 6630NP01, and GART 3091420.
| Brand | Reference Numbers | Numbering Discrepancy |
|---|---|---|
| Granning | 93807 | :93807 |
| AB Vovo | 20909150 | :20909150 |
| AB Vovo | 21977973 | :21977973 |
| AB Vovo | 20843252 | :20843252 |
| AB Vovo | 20541518 | :20541518 |
| AB Vovo | 21321521 | :21321521 |
| GOODYEAR | 1R11857 | :1R11857 |
| GOODYEAR | 1R11814 | :1R11814 |
| GOODYEAR | 1R11875 | :1R11875 |
| GOODYEAR | 566-22-3-530 | 566223530 / 566 22 3 530 / :566223530 |
| GOODYEAR | 558 | :558 |
| GOODYEAR | 585 | :585 |
| CONTITECH | 6630NP01 | :6630NP01 |
| GART | 3091420 | :3091420 |
| GART | C309B | :C309B |
| NEOTECH | ABM26229AA2 | :ABM26229AA2 |
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Extended Height | 570mm |
| Compressed Height | 245mm |
| Top Plate Width | 231mm |
| Piston Width | 200mm |
| Weight | 11.026 kg |
| Package Dimensions | 27*27*45cm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!