| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-M58-8774 |
| Type | Truck Air Spring |
| Application | For Truck Air Suspension |
| Packing | Neutral Packing Or Customized Packing |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate |
| Material | Rubber |
| Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 8774 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-M58-8774 | Type | Truck Air Spring |
| Application | For Truck Air Suspension | Packing | Neutral Packing Or Customized Packing |
| Condition | New | Warranty | 1 Year |
| Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate | Material | Rubber |
| Piston material | Iron | Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 8774 | Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Firestone W01-M58-8774 truck air spring ,1V 8774 truck air suspension ,truck air spring with warranty | ||
1V 8774 Truck Air Spring manufactured to specifications matching Firestone W01-M58-8774. This air spring fully replaces the original equipment and provides your truck with a comfortable and stable ride.
| Brand | Reference Numbers | Numbering Discrepancy |
|---|---|---|
| Firestone | W01-M58-8774 | W01-M58-8774/W01M58-8774/W01-M588774/W01M588774/W01 M58 8774 |
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Outer diameter | φ275 |
| Weight | 12.64 kg |
| Package Dimensions | 30*30*39.5cm |
| Natural height | 563mm |
| Maximum height | 537mm |
| Minimum height | 168mm |
| Extended Height | 560mm |
| Compressed Height | 180mm |
| Top Plate Width | 289mm |
| Piston Width | 260mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!