| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-358-9144,1T19F-7,1110.5-17A377,1R13-047 |
| OE NO2 | 90557155,90557323,1681748C1,8377,6365,1R14160,566283021 |
| Type | Truck Air Spring |
| Application | For Truck Air Suspension |
| Packing | Neutral Packing Or Customized Packing |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate |
| Material | Rubber |
| Piston material | Aluminum |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 9144 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-358-9144,1T19F-7,1110.5-17A377,1R13-047 | OE NO2 | 90557155,90557323,1681748C1,8377,6365,1R14160,566283021 |
| Type | Truck Air Spring | Application | For Truck Air Suspension |
| Packing | Neutral Packing Or Customized Packing | Condition | New |
| Warranty | 1 Year | Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate |
| Material | Rubber | Piston material | Aluminum |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 1V 9144 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | Truck Air Spring for Firestone W01-358-9144 ,Truck Air Spring compatible with Goodyear 1R13-047 ,Heavy-duty Truck Air Spring with warranty | ||
| Brand | Reference Numbers | Numbering Discrepancy |
|---|---|---|
| Firestone | W01-358-9144 | W01 358 9144/W013589144/W01358-9144/W01-3589144/W01-358-9144 |
| Firestone | 1T19F-7 | 1T19F 7/1T19F7/1T19F-7 |
| Contitech | 1110.5-17A377 | 1110.5 17A377/1110.517A377/1110.5-17A377 |
| Goodyear | 1R13-047 / 1R14160 | 1R13 047 1R14160/1R130471R14160/1R13-047/1R14160 |
| Goodyear | 566283021 | :566283021 |
| Neway | 90557155 / 90557323 | 90557155 90557323/9055715590557323/90557155/90557323 |
| Navistar | 1681748C1 | :1681748C1 |
| Triangle | 8377/6365 | 8377 6365/83776365/8377/6365 |
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Outer diameter | φ265 |
| Weight | 10.948 kg |
| Package Dimensions | 30*30*39.5cm |
| Natural height | 558mm |
| Maximum height | 538mm |
| Minimum height | 198mm |
| Extended Height | 540mm |
| Compressed Height | 180mm |
| Top Plate Width | 289mm |
| Piston Width | 260mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!