| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-M58-8620,1T17D-8.3,50246,941MB |
| OE NO2 | 1T300-36 (204466),05.429.40.03.0,MLF7047,1T300-36,120262,3941P |
| OE NO3 | 15901,1DK21,D11-B30,UR7300-1T,9518117000,BPW30,1R11-700 |
| Type | Truck Air Spring |
| Application | For Truck Air Suspension |
| Packing | Neutral Packing Or Customized Packing |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate |
| Material | Rubber |
| Piston material | To be up dated |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 8620SA |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-M58-8620,1T17D-8.3,50246,941MB | OE NO2 | 1T300-36 (204466),05.429.40.03.0,MLF7047,1T300-36,120262,3941P |
| OE NO3 | 15901,1DK21,D11-B30,UR7300-1T,9518117000,BPW30,1R11-700 | Type | Truck Air Spring |
| Application | For Truck Air Suspension | Packing | Neutral Packing Or Customized Packing |
| Condition | New | Warranty | 1 Year |
| Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate | Material | Rubber |
| Piston material | To be up dated | Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 8620SA | Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 1V 8620SA truck air spring ,Firestone W01-M58-8620 air spring ,Dunlop D11-B30 truck air spring | ||
| Brand | Reference Numbers | Numbering Discrepancy |
|---|---|---|
| Firestone | W01-M58-8620 | W01 M58 8620/W01M588620/W01M58-8620/W01-M588620/W01-M58-8620 |
| Firestone | 1T17D-8.3 | 1T17D 8.3/1T17D8.3/1T17D-8.3 |
| Firestone | 50246 | :50246 |
| Contitech | 941MB/BPW30 | 941MB BPW30/941MBBPW30/941MB/BPW30 |
| Goodyear | 1R11-700 | 1R11 700/1R11700/1R11-700 |
| CF Gomma | 1T300-36 | 1T300 36/1T30036/1T300-36 |
| Airtech | 120262/3941P | 120262 3941P/1202623941P/120262/3941P |
| Pirelli | 1T300-36(204466) | 1T300 36(204466)/1T30036(204466)/1T300-36(204466) |
| BPW | 05.429.40.03.0 | 05.429.40.03.0 |
| Meritor | MLF7047 | :MLF7047 |
| Granning | 15901 | :15901 |
| Phoenix | 1DK21 | :1DK21 |
| Dunlop | D11-B30 | D11 B30/D11B30/D11-B30 |
| Taurus | UR7300-1T | UR7300 1T/UR73001T/UR7300-1T |
| WABCO | 9518117000 | :9518117000 |
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Outer diameter | φ255 |
| Weight | 6.302 kg |
| Package Dimensions | 27*27*36kg |
| Natural height | 531mm |
| Maximum height | To be updated |
| Minimum height | To be updated |
| Extended Height | To be updated |
| Compressed Height | To be updated |
| Top Plate Width | 262mm |
| Piston Width | To be updated |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!