| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Numbe | 782MB-3,A6673280101,A16-14004-000,A16-14004-001 |
| OE NO2 | 53106-99200,TRL230L |
| Outer diameter | φ225 |
| Type | Truck Air Spring |
| Condition | New |
| gross weight | 7.745 kg |
| net weight | 7.205 kg |
| packing size | 27*27*36cm |
| Natural height | 534mm |
| Maximum height | 484mm |
| Minimum hei535535ght | 199mm |
| Sealing configuration | End stops |
| Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 6101 1V |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Numbe | 782MB-3,A6673280101,A16-14004-000,A16-14004-001 | OE NO2 | 53106-99200,TRL230L |
| Outer diameter | φ225 | Type | Truck Air Spring |
| Condition | New | gross weight | 7.745 kg |
| net weight | 7.205 kg | packing size | 27*27*36cm |
| Natural height | 534mm | Maximum height | 484mm |
| Minimum hei535535ght | 199mm | Sealing configuration | End stops |
| Piston material | Iron | Brand Name | YITAO |
| Model Number | 6101 1V | Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Truck Air Spring 6101 1V ,Contitech 782MB-3 Air Spring ,Truck Air Spring with warranty | ||
The 6101 1V Truck Air Spring is manufactured to specifications matching Contitech 782MB-3. This air spring fully replaces the original equipment and provides your truck with a comfortable and stable ride.
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Extended Height | / |
| Compressed Height | / |
| Top Plate Width | 250mm |
| Piston Width | 191mm |
| Weight | 7.745 kg |
| Package Dimensions | 27*27*36 cm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!