| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-358-9367,1T15M-11,4159NP05,1R12-283,256,39367K,8505,6367 |
| OE No. 2 | AS-0104,0137,003319 |
| Type | Truck Air Spring |
| Application | For Truck Air Suspension |
| Packing | Neutral Packing Or Customized Packing |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate |
| Material | Rubber |
| Piston material | Aluminum |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 9367 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-358-9367,1T15M-11,4159NP05,1R12-283,256,39367K,8505,6367 | OE No. 2 | AS-0104,0137,003319 |
| Type | Truck Air Spring | Application | For Truck Air Suspension |
| Packing | Neutral Packing Or Customized Packing | Warranty | 1 Year |
| Condition | New | Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate |
| Material | Rubber | Piston material | Aluminum |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 1V 9367 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | Truck Air Spring for Firestone W01-358-9367 ,Goodyear 1R12-283 Air Spring ,Contitech 4159NP05 Truck Air Spring | ||
| Brand | Reference Numbers | Numbering Discrepancy |
|---|---|---|
| Firestone | W01-358-9367 | W013589367 / :W013589367 |
| Firestone | 1T15M-11 | 1T15M11 / :1T15M11 |
| Contitech | 4159NP05 | :4159NP05 |
| Goodyear | 1R12-283/256 | 1R12283 / 256 / :1R12283 / :256 |
| Airtech | 39367K | :39367K |
| Triangle | 8505/6367 | 8505 / 6367 / :8505 / :6367 |
| Watson&Chalin | AS-0104/0137 | AS0104 / AS0137 / :AS0104 / :AS0137 |
| Hendrickson | 003319 | :003319 |
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Natural height | 695mm |
| Maximum height | 675mm |
| Minimum height | 222mm |
| Extended Height | 750mm |
| Compressed Height | To be updated |
| Top Plate Width | 231mm |
| Piston Width | 260mm |
| Outer diameter | φ255 |
| Weight | 8.941 kg |
| Package Dimensions | 28*28*46.5cm |
| Category | Details |
|---|---|
| Delivery Time | Orders are typically shipped within 30 business days after payment is received |
| Packing | Brown carton packing; we can also pack according to your requirements |
| Marks | Generally display weight and size. We can also make shipping marks according to your requirements |
| Transportation Method | Sea transportation, air transportation, express delivery, railway transportation and various combined transportation methods |
| International Transport | Due to international transportation requirements, we pack according to strict standards to avoid impact damage. If logistics information is stagnant during transit, please wait patiently. Contact us with any questions. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!