| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Numbe | 1R11-185,1DF20A-2,566-22-3-859,233.01.0023,1R11-830,840,1.25629,566-22-3-545,92505,134582,330304I,MLF7142,084.294-41A,470922,134582,1440304,1440305,1440859 |
| Type | Truck Air Spring |
| Condition | New |
| gross weight | 8.806 kg |
| net weight | 8.266 kg |
| packing size | 27*27*36 cm |
| Outer diameter | φ236 |
| Natural height | 566mm |
| Maximum height | 520mm |
| Minimum hei535535ght | 239mm |
| Sealing configuration | Press-fit cover plate + flange |
| Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 6039 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Numbe | 1R11-185,1DF20A-2,566-22-3-859,233.01.0023,1R11-830,840,1.25629,566-22-3-545,92505,134582,330304I,MLF7142,084.294-41A,470922,134582,1440304,1440305,1440859 | Type | Truck Air Spring |
| Condition | New | gross weight | 8.806 kg |
| net weight | 8.266 kg | packing size | 27*27*36 cm |
| Outer diameter | φ236 | Natural height | 566mm |
| Maximum height | 520mm | Minimum hei535535ght | 239mm |
| Sealing configuration | Press-fit cover plate + flange | Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 1V 6039 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | Truck Air Spring for Goodyear 1R11-185 ,Volvo 470922 Air Spring replacement ,Granning 92505 Truck Air Spring | ||
| Brand | Reference Numbers | Numbering Discrepancy |
|---|---|---|
| Goodyear | 1R11-185 | 1R11185 / :1R11185 |
| Goodyear | 566-22-3-859 | 566223859 / :566223859 |
| Goodyear | 1R11-830/840 | 1R11830 / 1R11840 / :1R11830 / :1R11840 |
| Goodyear | 566-22-3-545 | 566223545 / :566223545 |
| Airtech | 134582/330304I | 134582 / 330304I / :134582 / :330304I |
| Peautomotive | 084.294-41A | 08429441A / :08429441A |
| AB Vovo | 470922 | :470922 |
| SCANIA | 134582/1440304 | 134582 / 1440304 / :134582 / :1440304 |
| SCANIA | 1440305/1440859 | 1440305 / 1440859 / :1440305 / :1440859 |
| Phoenix | 1DF20A-2 | 1DF20A2 / :1DF20A2 |
| Grantex | 233.01.0023 | 233010023 / :233010023 |
| DT | 1.25629 | 125629 / :125629 |
| Granning | 92505 | :92505 |
| Meritor | MLF7142 | :MLF7142 |
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Extended Height | 750mm |
| Compressed Height | 228mm |
| Top Plate Width | 231mm |
| Piston Width | 192mm |
| Weight | 5.64 kg |
| Package Dimensions | 27*27*36 cm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!