| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Numbe | TRS-200SCN |
| Type | Truck Air Spring |
| Condition | New |
| gross weight | 7.44 kg |
| net weight | 6.95 kg |
| packing size | 27*27*30 cm |
| Outer diameter | φ215 |
| Natural height | 470mm |
| Maximum height | 420mm |
| Minimum hei535535ght | 160mm |
| Sealing configuration | Press-fit cover plate + flange |
| Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 6200 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Numbe | TRS-200SCN | Type | Truck Air Spring |
| Condition | New | gross weight | 7.44 kg |
| net weight | 6.95 kg | packing size | 27*27*30 cm |
| Outer diameter | φ215 | Natural height | 470mm |
| Maximum height | 420mm | Minimum hei535535ght | 160mm |
| Sealing configuration | Press-fit cover plate + flange | Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 1V 6200 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | TOYOTA TRS-200SCN truck air spring ,1V 6200 truck air suspension ,truck air spring with warranty | ||
High-quality replacement air spring designed for heavy-duty truck applications, compatible with multiple OEM part numbers.
| Brand | Reference Numbers | Numbering Discrepancy |
|---|---|---|
| TOYOTA | TRS-200SCN | TRS 200SCN/TRS-200SCN/TRS200SCN |
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Extended Height | 480mm |
| Compressed Height | 160mm |
| Top Plate Width | 231mm |
| Piston Width | 176.5mm |
| Weight | 7.44 kg |
| Package Dimensions | 27*27*30 cm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!