| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | 1R14-117,1R14-116,566283031,566-24-3-038,MK312367,FP547 ,56628211600071,591K83046100 |
| Condition | New |
| Type | Truck Air Spring |
| gross weight | / |
| net weight | / |
| packing size | / |
| Outer diameter | φ300 |
| Maximum height | 700mm |
| Minimum height | 260mm |
| Piston material | Iron |
| Sealing configuration | Crimp cover plate + vulcanized sealing plate |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 4116 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | 1R14-117,1R14-116,566283031,566-24-3-038,MK312367,FP547 ,56628211600071,591K83046100 | Condition | New |
| Type | Truck Air Spring | gross weight | / |
| net weight | / | packing size | / |
| Outer diameter | φ300 | Maximum height | 700mm |
| Minimum height | 260mm | Piston material | Iron |
| Sealing configuration | Crimp cover plate + vulcanized sealing plate | Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 4116 | Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Truck Air Spring for Goodyear 1R14-117 ,FUSO MK312367 Air Spring ,1V 4116 Truck Air Spring | ||
1V 4116 Truck Air Spring suitable for Goodyear 1R14-117, 1R14-116, and FUSO MK312367 applications.
| Brand | Reference Numbers | Numbering Discrepancy |
|---|---|---|
| Goodyear | 1R14-117 | 1R14117 / 1R14 117 / :1R14117 |
| Goodyear | 1R14-116 | 1R14116 / 1R14 116 / :1R14116 |
| Goodyear | 566283031 | :566283031 |
| Goodyear | 566-24-3-038 | 566243038 / 566-243038 / 566 24 3 038 |
| FUSO OE | MK312367 | :MK312367 |
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Extended Height | 400mm |
| Compressed Height | 249mm |
| Top Plate Width | 315mm |
| Piston Width | 250mm |
| Weight | / |
| Package Dimensions | / |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!