| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | 7P6616040N, 7P6616040H, 7P6616040L 7P6616040K 95835804000 |
| OE NO2 | 95835804010, 95835804014,95835804020,95835804003 |
| Condition | New |
| Fitting position | Right Front axle |
| Type | Air Suspension Strut |
| gross weight | 10.017 kg |
| net weight | 9.174 kg |
| Description | Audi Q7 2011-2016 VW Touareg (7P) 10-18 Porsche Cayenne II 92A 10-18 |
| packing size | 83*20*20cm |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 2S 6632 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Shock Absorber Manufacture Air Suspension Strut Front For Dodge Ram 1500
New Rear Left Air Strut For BMW 7 Series G11 G12 750i 37106874594
BMW X5 Yiconton Front Right Air Suspension Strut 37116761444
Front Air Suspension Strut For Dodge Ram 1500 13-20 4877146AA
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | 7P6616040N, 7P6616040H, 7P6616040L 7P6616040K 95835804000 | OE NO2 | 95835804010, 95835804014,95835804020,95835804003 |
| Condition | New | Fitting position | Right Front axle |
| Type | Air Suspension Strut | gross weight | 10.017 kg |
| net weight | 9.174 kg | Description | Audi Q7 2011-2016 VW Touareg (7P) 10-18 Porsche Cayenne II 92A 10-18 |
| packing size | 83*20*20cm | Brand Name | YITAO |
| Model Number | 2S 6632 | Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Audi Q7 air suspension strut ,front axle air strut ,right air suspension strut | ||
This 7P6616040N/7P6616040H air suspension strut is specifically designed for Audi Q7 2011-2016 and VW Touareg (7P) 2010-2018 models. It is intended for the right front axle position and is manufactured as a brand-new replacement part.
| Type | Air Suspension Strut |
|---|---|
| Condition | New |
| OE Numbers | 7P6616040N, 7P6616040H, 7P6616040L, 95835804000, 95835804003, 95835804020, 95835804010, 95835804014, 7P6616040K |
| Fitting Position | Right Front Axle |
| Package Size | 83 × 20 × 20 cm |
| Gross Weight | 10.017 kg |
| Brand | Model | Production Period | Power Version | kW | Horsepower | Displacement |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Volkswagen | Touareg (7P5, 7P6) | 09.2014-03.2018 | 3.0 V6 TDI | 193 | 262 | 2967 |
| Volkswagen | Touareg (7P5, 7P6) | 05.2011-03.2018 | 3.0 V6 TDI | 180 | 245 | 2967 |
| Volkswagen | Touareg (7P5, 7P6) | 01.2010-03.2018 | 3.0 V6 TDI | 176 | 240 | 2967 |
| Volkswagen | Touareg (7P5, 7P6) | 06.2010-03.2018 | 3.0 V6 TDI | 165 | 225 | 2967 |
| Volkswagen | Touareg (7P5, 7P6) | 01.2010-03.2018 | 3.0 V6 TDI | 150 | 204 | 2967 |
| Volkswagen | Touareg (7P5, 7P6) | 01.2015-03.2018 | 3.0 V6 TSI | 235 | 320 | 2995 |
| Volkswagen | Touareg (7P5, 7P6) | 08.2010-03.2018 | 3.0 V6 TSI | 213 | 290 | 2995 |
| Volkswagen | Touareg (7P5, 7P6) | 04.2010-03.2018 | 3.0 V6 TSI Hybrid | 279 | 379 | 2995 |
| Volkswagen | Touareg (7P5, 7P6) | 04.2010-03.2018 | 3.6 V6 FSI | 206 | 280 | 3597 |
| Volkswagen | Touareg (7P5, 7P6) | 08.2010-03.2018 | 3.6 V6 FSI | 183 | 249 | 3597 |
| Volkswagen | Touareg (7P5, 7P6) | 01.2011-03.2018 | 4.2 V8 FSI | 265 | 360 | 4163 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!