| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | A1673202301, A1673208900, A1673201503, A1673201703 |
| Condition | New |
| Fitting position | Left Rear axle |
| Type | Air Suspension Strut |
| gross weight | 5.43 kg |
| net weight | 4.92 kg |
| Description | Benz W167 Benz GLE 350 4Matic 20-21 Benz GLE 450 4Matic 20-21 Benz GLE 580 4Matic 20 |
| packing size | 62*19*12 cm |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 2S 7105 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Shock Absorber Manufacture Air Suspension Strut Front For Dodge Ram 1500
New Rear Left Air Strut For BMW 7 Series G11 G12 750i 37106874594
BMW X5 Yiconton Front Right Air Suspension Strut 37116761444
Front Air Suspension Strut For Dodge Ram 1500 13-20 4877146AA
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | A1673202301, A1673208900, A1673201503, A1673201703 | Condition | New |
| Fitting position | Left Rear axle | Type | Air Suspension Strut |
| gross weight | 5.43 kg | net weight | 4.92 kg |
| Description | Benz W167 Benz GLE 350 4Matic 20-21 Benz GLE 450 4Matic 20-21 Benz GLE 580 4Matic 20 | packing size | 62*19*12 cm |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 2S 7105 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | Benz GLE air suspension strut ,left rear axle air strut ,GLE 350/450/580 suspension replacement | ||
This A1673202301 / A1673208900 air suspension strut is specifically designed for Mercedes-Benz GLE 350/450/580 models. It is intended for the left rear axle position and is manufactured as a brand-new replacement part.
| Type | Air Suspension Strut |
|---|---|
| Condition | New |
| OE Numbers | A1673202301, A1673208900, A1673201503, A1673201703 |
| Fitting Position | Left Rear Axle |
| Package Size | 62 × 19 × 12 cm |
| Gross Weight | 5.43 kg |
| Brand | Model | Production Period | Power Version | kW | Horsepower | Displacement |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | GLE-Class (W167) | 2020-2021 | GLE 350 4Matic | 190 | 258 | 1999 |
| Mercedes-Benz | GLE-Class (W167) | 2020-2021 | GLE 450 4Matic | 270 | 367 | 2999 |
| Mercedes-Benz | GLE-Class (W167) | 2020 | GLE 580 4Matic | 360 | 490 | 3982 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!