| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | 7P6616039N, 7P6616039M, 7P6616039K, 7P6616039, 7P6616039H, 95835803900, 95835803901, 95835803910 |
| Condition | New |
| Fitting position | Left Front axle |
| Type | Air Suspension Strut |
| gross weight | 9.207 kg |
| net weight | 8.357 kg |
| Description | E-Class (W211/S211) 03-09 With ADS |
| packing size | 83*21*21 cm |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 2S 6633 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Shock Absorber Manufacture Air Suspension Strut Front For Dodge Ram 1500
New Rear Left Air Strut For BMW 7 Series G11 G12 750i 37106874594
BMW X5 Yiconton Front Right Air Suspension Strut 37116761444
Front Air Suspension Strut For Dodge Ram 1500 13-20 4877146AA
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | 7P6616039N, 7P6616039M, 7P6616039K, 7P6616039, 7P6616039H, 95835803900, 95835803901, 95835803910 | Condition | New |
| Fitting position | Left Front axle | Type | Air Suspension Strut |
| gross weight | 9.207 kg | net weight | 8.357 kg |
| Description | E-Class (W211/S211) 03-09 With ADS | packing size | 83*21*21 cm |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 2S 6633 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | Audi Q7 air suspension strut ,VW Touareg front axle strut ,left air suspension strut with warranty | ||
This 7P6616039N air suspension strut is specifically designed for Audi Q7 2011-2016 models. It is intended for the left front axle position and is manufactured as a brand-new replacement part with multiple OE number compatibility.
| Type | Air Suspension Strut |
|---|---|
| Condition | New |
| OE Numbers | 7P6616039N, 7P6616039M, 7P6616039K, 7P6616039, 7P6616039H, 95835803900, 95835803901, 95835803910 |
| Fitting Position | Left Front Axle |
| Package Size | 83×20×20 cm |
| Gross Weight | 10.017 kg |
| Net Weight | 9.174 kg |
| Brand | Model | Production Period | Power Version | kW | Horsepower | Displacement |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Porsche | Cayenne (92A) | 09.2014-05.2018 | 3.0 Diesel | 245 | 333 | 2967 |
| Porsche | Cayenne (92A) | 10.2014-05.2018 | 3.0 Diesel | 193 | 262 | 2967 |
| Porsche | Cayenne (92A) | 08.2014-05.2018 | 3.0 Diesel | 184 | 250 | 2967 |
| Porsche | Cayenne (92A) | 06.2011-05.2018 | 3.0 Diesel | 180 | 245 | 2967 |
| Porsche | Cayenne (92A) | 06.2010-05.2018 | 3.0 Diesel | 176 | 239 | 2967 |
| Porsche | Cayenne (92A) | 06.2010-05.2018 | 3.0 Diesel | 155 | 211 | 2967 |
| Porsche | Cayenne (92A) | 05.2010-05.2011 | 3.0 S | 245 | 333 | 2995 |
| Porsche | Cayenne (92A) | 05.2011-05.2017 | 3.0 S E-Hybrid | 306 | 416 | 2995 |
| Porsche | Cayenne (92A) | 06.2010-12.2018 | 3.6 | 220 | 300 | 3598 |
| Audi | Q7 (2011-2016) | 2011-2016 | - | - | - | - |
| Volkswagen | Touareg (TP) | 2010-2018 | - | - | - | - |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!