| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | 2113209613,2113202038 |
| Condition | New |
| Fitting position | Left Front axle |
| Type | Air Suspension Strut |
| gross weight | 10.906 kg |
| net weight | 9.841 kg |
| Description | E-Class (W211/S211) 03-09 4matic |
| packing size | 83*21*21 cm |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 2S 6804 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Shock Absorber Manufacture Air Suspension Strut Front For Dodge Ram 1500
New Rear Left Air Strut For BMW 7 Series G11 G12 750i 37106874594
BMW X5 Yiconton Front Right Air Suspension Strut 37116761444
Front Air Suspension Strut For Dodge Ram 1500 13-20 4877146AA
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | 2113209613,2113202038 | Condition | New |
| Fitting position | Left Front axle | Type | Air Suspension Strut |
| gross weight | 10.906 kg | net weight | 9.841 kg |
| Description | E-Class (W211/S211) 03-09 4matic | packing size | 83*21*21 cm |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 2S 6804 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | Benz E-Class air suspension strut ,W211 front axle suspension ,right air strut with warranty | ||
| Type | Air Suspension Strut |
|---|---|
| Condition | New |
| OE Numbers | 2113209613, 2113202038 |
| Fitting Position | Right Front Axle |
| Package Size | 83 × 21 × 21 cm |
| Gross Weight | 10.906 kg |
| Brand | Model | Production Period | Power Version | kW | Horsepower | Displacement |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | E-Class (W211) | 03.2005-12.2008 | E 320 CDI 4-matic | 165 | 224 | 2987 |
| Mercedes-Benz | E-Class (W211) | 03.2005-12.2008 | E 350 4-matic | 200 | 272 | 3498 |
| Mercedes-Benz | E-Class (W211) | 10.2003-12.2008 | E 500 4-matic | 225 | 306 | 4966 |
| Mercedes-Benz | E-Class (W211) | 04.2006-12.2008 | E 500 4-matic | 285 | 388 | 5461 |
| Mercedes-Benz | E-Class T-Model (S211) | 07.2003-07.2009 | E 240 T 4-matic | 130 | 177 | 2597 |
| Mercedes-Benz | E-Class T-Model (S211) | 03.2005-07.2009 | E 280 T 4-matic | 170 | 231 | 2996 |
| Mercedes-Benz | E-Class T-Model (S211) | 03.2005-07.2009 | E 280 T CDI 4-matic | 140 | 190 | 2987 |
| Mercedes-Benz | E-Class T-Model (S211) | 07.2003-07.2009 | E 320 T 4-matic | 165 | 224 | 3199 |
| Mercedes-Benz | E-Class T-Model (S211) | 03.2005-07.2009 | E 320 T CDI 4-matic | 165 | 224 | 2987 |
| Mercedes-Benz | E-Class T-Model (S211) | 03.2005-07.2009 | E 350 T 4-matic | 200 | 272 | 3498 |
| Mercedes-Benz | E-Class T-Model (S211) | 10.2003-07.2009 | E 500 T 4-matic | 225 | 306 | 4966 |
| Mercedes-Benz | E-Class T-Model (S211) | 04.2006-07.2009 | E 500 T 4-matic | 285 | 388 | 5461 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!