| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | 2213200538 2213201838 2213205413 221320053880 221320183880 221320541380 A2213200538 A2213201838 A2213205413 A221320053880 |
| Condition | New |
| Fitting position | Right Front axle |
| Type | Air Suspension Strut |
| gross weight | 10.121 kg |
| net weight | 9.261 kg |
| Description | S-Class W221 4matic |
| packing size | 83*21*21 cm |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 2S 6226 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Shock Absorber Manufacture Air Suspension Strut Front For Dodge Ram 1500
New Rear Left Air Strut For BMW 7 Series G11 G12 750i 37106874594
BMW X5 Yiconton Front Right Air Suspension Strut 37116761444
Front Air Suspension Strut For Dodge Ram 1500 13-20 4877146AA
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 | Packaging Details | Carton |
| OE Number | 2213200538 2213201838 2213205413 221320053880 221320183880 221320541380 A2213200538 A2213201838 A2213205413 A221320053880 | Condition | New |
| Fitting position | Right Front axle | Type | Air Suspension Strut |
| gross weight | 10.121 kg | net weight | 9.261 kg |
| Description | S-Class W221 4matic | packing size | 83*21*21 cm |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 2S 6226 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | Benz S-Class W221 air suspension strut ,right front axle air strut ,4matic air suspension strut with warranty | ||
This 2213201838 / 2213200538 air suspension strut is specifically designed for Mercedes-Benz S-Class W221 4matic models. It is intended for the right front axle position and is manufactured as a brand-new replacement part.
| Type | Air Suspension Strut |
|---|---|
| Condition | New |
| OE Numbers | 2213201838, 2213200538 |
| Fitting Position | Right Front Axle |
| Package Size | 83 × 21 × 21 cm |
| Gross Weight | 10.121 kg |
| Net Weight | 9.261 kg |
| Brand | Model | Production Period | Power Version | kW | Horsepower | Displacement |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | S-Class (W221) | 10.2006-12.2013 | S 320 CDI 4-matic | 173 | 235 | 2987 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W221) | 10.2005-12.2013 | S 320 CDI 4-matic | 155 | 211 | 2987 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W221) | 02.2008-12.2013 | S 350 4-matic | 200 | 272 | 3498 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W221) | 04.2011-12.2013 | S 350 BlueTEC 4-matic | 190 | 258 | 2987 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W221) | 06.2009-07.2013 | S 350 CDI 4-matic | 173 | 235 | 2987 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W221) | 01.2009-12.2010 | S 350 CDI 4-matic | 155 | 211 | 2987 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W221) | 04.2011-12.2013 | S 350 CGI 4-matic | 225 | 306 | 3498 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W221) | 12.2005-12.2013 | S 450 4-matic | 250 | 340 | 4663 |
| Mercedes-Benz | S-Class (W221) | 10.2005-12.2013 | S 500 4-matic | 285 | 388 | 5461 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!