| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 days |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | 1R11-847,SP 551847-K,FT 551847-K,942 320 59 21,A942 320 59 21,V 1 DK 22 G-1 |
| OE NO2 | V1DK22 G-1 WITH,45894,SA520374C,V1DK22G-1 MITDT |
| Type | Truck Air Spring |
| Application | For Truck Air Suspension |
| Packing | Neutral Packing Or Customized Packing |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate |
| Material | Rubber |
| Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 6340 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 days | Packaging Details | Carton |
| OE Number | 1R11-847,SP 551847-K,FT 551847-K,942 320 59 21,A942 320 59 21,V 1 DK 22 G-1 | OE NO2 | V1DK22 G-1 WITH,45894,SA520374C,V1DK22G-1 MITDT |
| Type | Truck Air Spring | Application | For Truck Air Suspension |
| Packing | Neutral Packing Or Customized Packing | Condition | New |
| Warranty | 1 Year | Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate |
| Material | Rubber | Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 1V 6340 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | Truck Air Spring for SAMPA FT ,Truck Air Spring for SABO SA ,Truck Air Spring with warranty | ||
| Brand | Reference Numbers | Numbering Discrepancy |
|---|---|---|
| Goodyear | 1R11-847 | 1R11 847 / 1R11847 / 1R11-847 |
| SAMPA | SP 551847-K / FT 551847-K | SP 551847 K / SP551847K / SP 551847-K / FT 551847 K / FT551847K / FT 551847-K |
| BENZ | 942 320 59 21/ A942 320 59 21 | 9423205921 / 942 320 59 21 / A9423205921 / A942 320 59 21 / 942 320 59 21/A942 320 59 21 |
| DT Spare | V 1 DK 22 G-1 / V 1 DK 22 G-1 MIT DT | V 1 DK 22 G 1 / V1DK22G1 / V 1 DK 22 G-1 / V 1 DK 22 G 1 MIT DT / V1DK22G1MITDT / V 1 DK 22 G-1 MIT DT |
| DT Spare | V 1 DK 22 G-1 WITH | V 1 DK 22 G 1 WITH / V1DK22G1WITH / V 1 DK 22 G-1 WITH |
| FEBI BILSTEIN | 45894 | :45894 |
| SABO | SA520374C | :SA520374C |
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Outer diameter | φ255 |
| Weight | 11.411kg |
| Package Dimensions | 27*27*36cm |
| Natural height | 539mm |
| Maximum height | 519mm |
| Minimum height | 179mm |
| Extended Height | 540mm |
| Compressed Height | 180mm |
| Top Plate Width | 262mm |
| Piston Width | 259mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!