| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 days |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-M58-6348,4023NP03,1R14-729,1D28A-10,KR624-18,D13B26 |
| OE NO2 | 3.229.2231.00,3.22902431.00,3.229.2131.00,1T19E-2,204676,3.229.0031.00 |
| Type | Truck Air Spring |
| Application | For Truck Air Suspension |
| Packing | Neutral Packing Or Customized Packing |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate |
| Material | Rubber |
| Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 6348 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 30 days | Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-M58-6348,4023NP03,1R14-729,1D28A-10,KR624-18,D13B26 | OE NO2 | 3.229.2231.00,3.22902431.00,3.229.2131.00,1T19E-2,204676,3.229.0031.00 |
| Type | Truck Air Spring | Application | For Truck Air Suspension |
| Packing | Neutral Packing Or Customized Packing | Condition | New |
| Warranty | 1 Year | Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate |
| Material | Rubber | Piston material | Iron |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 1V 6348 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | Truck Air Spring for Phoenix 1D28A-10 ,Truck Air Spring compatible with Taurus KR624-18 ,Truck Air Spring replacement for Dunlop FR D13B26 | ||
| Brand | Reference Numbers | Numbering Discrepancy |
|---|---|---|
| Firestone | W01-M58-6348 | W01 M58 6348 / W01M586348 / W01M58-6348 / W01-M586348 / W01-M58-6348 |
| Contitech | 4023NP03 | :4023NP03 |
| Goodyear | 1R14-729 | 1R14 729 / 1R14729 / 1R14-729 |
| Phoenix | 1D28A-10 | 1D28A 10 / 1D28A10 / 1D28A-10 |
| Taurus | KR624-18 | KR624 18 / KR62418 / KR624-18 |
| Dunlop FR | D13B26 | :D13B26 |
| CF Gomma | 1T19E-2/204676 | 1T19E 2 204676 / 1T19E2204676 / 1T19E-2/204676 |
| SAF | 3.229.0031.00/3.229.2231.00 | 3 229 0031 00 3 229 2231 00 / 32290031003229223100 / 3.229.0031.00/3.229.2231.00 |
| SAF | 3.22902431.00/3.229.2131.00 | 3 22902431 00 3 229 2131 00 / 322902431003229213100 / 3.22902431.00/3.229.2131.00 |
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Outer diameter | φ275 |
| Weight | 13.59kg |
| Package Dimensions | 30*30*43.5cm |
| Natural height | 696mm |
| Maximum height | 680mm |
| Minimum height | 236mm |
| Extended Height | 680mm |
| Compressed Height | 226mm |
| Top Plate Width | 289mm |
| Piston Width | 260mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!