| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 1 ~ 30 days |
| Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-M58-8620,1T17D-8.3,941MB,BPW30,50246,1R11-700,1T300-36,120262,3941P,1T300-36,204466 |
| OE NO2 | 05.429.40.03.0,MLF7047,15901,1DK21,D11-B30,UR7300-1T,9518117000 |
| YITAO Number | 1V 8620SA/1V8620SA |
| Type | Truck Air Spring |
| Application | For Truck Air Suspension |
| Condition | Brand New |
| Warranty | 12 Months |
| Typical shipping time | 3-10 Days |
| Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate |
| Material | Natural rubber |
| Piston material | / |
| Packing | Neutral Packing Or Customized Packing |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 8620SA/1V8620SA |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000pieces/Month |
| Delivery Time | 1 ~ 30 days | Packaging Details | Carton |
| OE Number | W01-M58-8620,1T17D-8.3,941MB,BPW30,50246,1R11-700,1T300-36,120262,3941P,1T300-36,204466 | OE NO2 | 05.429.40.03.0,MLF7047,15901,1DK21,D11-B30,UR7300-1T,9518117000 |
| YITAO Number | 1V 8620SA/1V8620SA | Type | Truck Air Spring |
| Application | For Truck Air Suspension | Condition | Brand New |
| Warranty | 12 Months | Typical shipping time | 3-10 Days |
| Sealing configuration | Crimp Cover Plate + Vulcanized Sealing Plate | Material | Natural rubber |
| Piston material | / | Packing | Neutral Packing Or Customized Packing |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 1V 8620SA/1V8620SA |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | Goodyear truck air spring assembly ,Firestone truck air spring 1T17D-8.3 ,heavy-duty truck air spring with warranty | ||
Manufactured to specifications matching Firestone 1T17D-8.3/Goodyear 1R11-700, this air spring fully replaces the original equipment and provides your truck with a comfortable and stable ride.
| Brand | Reference Numbers | Numbering Discrepancy |
|---|---|---|
| Firestone | W01-M58-8620 / 1T17D-8.3 | W01-M58-8620 / 1T17D-83 |
| Contitech | 941MB/BPW30 / 50246 | 941MB/BPW30 / 50246 |
| Goodyear | 1R11-700 | 1R11-700 |
| CF Gomma | 1T300-36 | 1T300-36 |
| Airtech | 120262/3941P | 120262/3941P |
| Pirelli | 1T300-36(204466) | 1T300-36(204466) |
| BPW | 05.429.40.03.0 | 0542940030 |
| Meritor | MLF7047 | MLF7047 |
| Granning | 15901 | 15901 |
| Phoenix | 1DK21 | 1DK21 |
| Dunlop | D11-B30 | D11-B30 |
| Taurus | UR7300-1T | UR7300-1T |
| WABCO | 9518117000 | 9518117000 |
| Specifications | Parameters |
|---|---|
| Outer diameter | φ255 |
| Weight | 6.302 kg |
| Package Dimensions | 27*27*36cm |
| Natural height | To be updated |
| Maximum height | To be updated |
| Minimum height | To be updated |
| Extended Height | To be updated |
| Compressed Height | To be updated |
| Top Plate Width | 262mm |
| Piston Width | To be updated |
Contact Us:
Feel free to reach out. We’ll get back to you within 24 hours (or sooner if we can!) and are excited to work with you
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!