| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500pieces/Month |
| Delivery Time | 5-8 Work Days |
| Packaging Details | Carton |
| Main Material | Rubber Bellows ,Steel Piston |
| Product name | Air Spring for Trucks |
| Firestone NO. | W01-M58-8477 W01M588477 W01 M58 8477 |
| Application | Truck Suspension Spring Replacement |
| Package Dimension | 29*29*42 cm |
| Other name | Rolling lobe air spring |
| Net weight | 14.125kg |
| OE NO. | 20582209 20427804 20531986 20456154 |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 1V 6036 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 500pieces/Month |
| Delivery Time | 5-8 Work Days | Packaging Details | Carton |
| Main Material | Rubber Bellows ,Steel Piston | Product name | Air Spring for Trucks |
| Firestone NO. | W01-M58-8477 W01M588477 W01 M58 8477 | Application | Truck Suspension Spring Replacement |
| Package Dimension | 29*29*42 cm | Other name | Rolling lobe air spring |
| Net weight | 14.125kg | OE NO. | 20582209 20427804 20531986 20456154 |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 1V 6036 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | W01-M58-8477 Air Spring for Trucks ,IATF16949 Truck Air Bags ,W01-M58-8477 | ||
air springs for trucks for truck air bags 20582209 20427804 W01-M58-8477
What is the advantage of air spring?
An air spring system is a reliable feature that provides improved comfort and quality when driving, the ability to tackle any terrain, the ability to carry a variety of load weights, and potential for better fuel economy.
Yiconton Advantage
The rubber is of high quality.
The plate is the steel,coated Zn,high capacity and anti-corrosion.
All air spring types can be used at a working temperature between -40°C and 70°
We also have our strict series quality control.
OEM Manufacturing welcome: Product
Sample order is available.
We will reply you for your inquiry in 24 hours.
After sending, we will track the products for you once every two days, until you get the products. When you got the goods, test them, and give me a feedback.If you have any questions about the problem, contact with us, we will offer the solve way for you.
About Yiconton
We are the biggest manufacturer of air suspensions parts in China. Our products have been imported worldwide. We can provide you with quality products and good service.
Product picture
![]()
Factory picture
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!