| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500pieces/Month |
| Delivery Time | 5-8 Work Days |
| Packaging Details | Carton |
| Main Material | Rubber+Metal |
| Product name | Double Convoluted air spring |
| Net weight | 5.576 kg |
| Package dimension | 33*33*22 mm |
| Bellows Type | Double Convoluted |
| Cross references | W01-358-7180,FD330-22363 |
| Operation | Gas-filled |
| Plate Dia | 231mm |
| Brand Name | YITAO |
| Model Number | 2B 5330 |
| Certification | IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Double Convoluted Trailer Air Spring For Ridewell 1003586910C Hendrickson S8768
China Manufacture AIR SPRING FOR HENDRICKSON TAILER S-23721/FIRESTONE W01-358
Truck Rubber Air Spring for Scania 1379392 1402423
Truck Trailer Air Spring Bellow W01-358-9781 16-15595-000 A1614004000
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 500pieces/Month |
| Delivery Time | 5-8 Work Days | Packaging Details | Carton |
| Main Material | Rubber+Metal | Product name | Double Convoluted air spring |
| Net weight | 5.576 kg | Package dimension | 33*33*22 mm |
| Bellows Type | Double Convoluted | Cross references | W01-358-7180,FD330-22363 |
| Operation | Gas-filled | Plate Dia | 231mm |
| Brand Name | YITAO | Model Number | 2B 5330 |
| Certification | IATF16949 | Place of Origin | China |
| High Light | W01-358-7180 Double Convoluted Air Spring ,FD330-22363 Double Convoluted Air Spring | ||
Double Convoluted Air Spring Firestone W01-358-7180 Contitech FD330-22363
| Nut/Blind Nut | |
| Top Cover Plate Screw (Nut) Tooth | 2X3/8 -16UNC |
| Screw Center Distance of Top Cover Plate | 157mm |
| Screw and Air Inlet Distance of Top Cover Plate | 73mm |
| Bottom Cover Plate Screw (Nut) Tooth | 2X3/8-16UNC |
| Screw Center Distance of Bottom Cover Plate | 157mm |
| Gas Hole / Air inlet / Air Fitting | |
| Gas Hole / Air inlet | 1/4NPTF |
| Cover Plate | |
| Top Cover Plate Diameter | 231mm |
| Bottom Cover Plate Diameter | 231mm |
| Rubber Bellow | |
| Rubber Bellows MAX Diameter | 325mm |
| The Working Stroke | MAX 305mm to MIN 81 mm |
| Maximum Height | 305mm |
| Minimum Height | 81mm |
| Compression Height | 224mm |
Note for double convoluted air spring
Firestone double convoluted air springs DO NOT require a bumpstop to avoid damage, however, your specific application MAY require a bumpstop to maintain a safe ground clearance when deflated.
Advantages of our products
1. Excellent crafting materials
2. Effectively reduce shock
3. Easy on-site installation
4. Comfortable and stable
5. Long service life
6. Solve abnormal noise
7. Factory price, reasonable and competitive
Product picture
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
$10Million-US$50Million
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie... Over the last 20 years yitao has developed into a leading international designer and manufacturer of air spring and air suspension products. yitao started in a small rubber workshop, has opened the way to be a prestigious brand by spreading throughout 6 continents today. During this 20 years experie...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!