| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 500 Sets/Month |
| Delivery Time | 3-8 weeks |
| Packaging Details | |
| Type | Weighbridge Scale |
| Capacity | 60-150T |
| Width | 3m/3.2m/3.4/mCustomized |
| Weighing Accuracy | OIML (Grade: III) |
| Customization | Available |
| Platform Length | 6-24m(Customized) |
| CLC | Over 30% Of Total Capacity |
| Brand Name | SMARTWEIGH |
| Model Number | SCSC8002 |
| Certification | ISO/CE/SGS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
High Load Capacity Pitless Truck Scale Weighbridge Vehicle Weighbridge Scale For
Heavy-Duty Truck Scale Weighbridge 30–300T Vehicle Weighbridge Scale For Truck
Precision Pitless Foundation Truck Weighbridge Scale 30–300T for Compliance
Heavy-Duty Weighbridge Scale 200 Tons Ultra Width Trailer Weigh Station
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 500 Sets/Month |
| Delivery Time | 3-8 weeks | Packaging Details | |
| Type | Weighbridge Scale | Capacity | 60-150T |
| Width | 3m/3.2m/3.4/mCustomized | Weighing Accuracy | OIML (Grade: III) |
| Customization | Available | Platform Length | 6-24m(Customized) |
| CLC | Over 30% Of Total Capacity | Brand Name | SMARTWEIGH |
| Model Number | SCSC8002 | Certification | ISO/CE/SGS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Precision weighbridge scale ,weighbridge scale Heavy Duty ,Precast Truck Scales | ||
The Built-in Concrete Weighbridge is a concrete-deck scale designed for weighing highway vehicles in above-ground installations. Its 250 mm reinforced concrete deck is supported by a modular steel I-beam framework with built-in side rails for added safety. The structure is assembled on-site for quick installation and long-term durability. Equipped with high-precision load cells, the scale delivers accurate and reliable weighing performance under heavy traffic conditions.
Main Features:
| 1. The concrete deck exists no indentation after long time use. 2. The decks are non-conductive, can protect from the lighting effectively, avoiding the load cells from damage. |
| —— TECHNIQUE SPECIFICATION—— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO.,LTD. |
| Truck Weighbridge Specification | |
| Procuct Name | Heavy Duty Concrete Weighbridge Scale Precast Concrete Truck Scales |
| Safe Overload | 130% |
| Surface Finish | Ball blasting and Anti-rust epoxy paint |
| Top Plate Thickness | 10mm/ 12mm/ 14mm |
| Color | Customized |
| Accuracy | OIML C3 |
| Platform Size | 3Mx6M/8M/9M/10M/12M/15M.../Customized |
| Surface | Checkered/Smooth |
| Beam/ Ribs No | 6 pcs |
| Power Supply | AC 220V, DC 12V Battery Backup |
| Load Cell Type | Single-point load cell or Multi-point load cell |
| Protection Class | IP65-68 |
| Calibration | Digital calibration with built-in calibration weight |
| Normal Working Temp | -10°C to +40°C |
| Type | Truck Scale Weighbridge |
| —— PRODUCT DETIALS —— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO.,LTD. |
![]()
| —— MANUFACTURING PROCESS —— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO.,LTD. |
![]()
![]()
| —— PRODUCT SIZE ILLUSTRATION —— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO.,LTD. |
![]()
| Truck Weighbridge Scale Specification | |||||||||
| Model | SCS-30 | SCS-40 | SCS-50 | SCS-60 | SCS-80 | SCS-100 | SCS-120 | SCS-150 | |
| Size |
| ||||||||
| Capacity | 30T | 40T | 50T | 60T | 80T | 100T | 120T | 150T | |
| Accuracy | 10kg | 10kg | 20kg | 20kg | 20kg | 20kg | 20kg | 20kg | |
| 3.0×7M | ● | ● | |||||||
| 3.0×9M | ● | ● | |||||||
| 3.0×10M | ● | ● | |||||||
| 3.0×12M | ● | ● | |||||||
| 3.0×14M | ● | ● | ● | ||||||
| 3.0×15M | ● | ● | ● | ● | ● | ||||
| 3.0×16M | ● | ● | ● | ● | ● | ||||
| 3.0×18M | ● | ● | ● | ● | ● | ||||
| 3.0×20M | ● | ● | ● | ● | |||||
| 3.2×12M | ● | ● | |||||||
| 3.2×14M | ● | ● | ● | ||||||
| 3.2×16M | ● | ● | ● | ● | ● | ||||
| 3.2×18M | ● | ● | ● | ● | ● | ||||
| 3.2×20M | ● | ● | ● | ● | ● | ||||
| 3.4×14M | ● | ● | ● | ||||||
| 3.4×16M | ● | ● | ● | ● | ● | ● | |||
| 3.4×18M | ● | ● | ● | ● | ● | ||||
| 3.4×21M | ● | ● | ● | ● | ● | ||||
Note: The road weighbridge scale deck width 3m/3.2m/3.4m/4m is optional.![]()
| —— APPLICATION SHOWCASE —— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO.,LTD. |
![]()
| —— PACKAGEING AND DELIVERY —— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO.,LTD. |
Delivery:We support professional packaging and worldwide delivery, including leading international carriers like DHL, FedEx, and UPS.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Distributor/Wholesaler,Trading Company,Seller
Year Established:
2000
Total Annual:
5000000-8000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 2000, SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. is one of the largest professional manufacturers and exporters of industrial weighing equipment in China. Our 20,000 m² modern workshop is located in the beautiful and conveniently connected city of Changzhou, just one hour from Shanghai by... Founded in 2000, SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. is one of the largest professional manufacturers and exporters of industrial weighing equipment in China. Our 20,000 m² modern workshop is located in the beautiful and conveniently connected city of Changzhou, just one hour from Shanghai by...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!