| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 500 Sets/Month |
| Delivery Time | 3-8 weeks |
| Type | Galvanized Weighbridge |
| Capacity | 30-300T |
| Width | 3m/3.2m/3.4m/4m/Customized |
| Length | 7-24m/Customized |
| Civil Work Type | Shallow Foundation |
| Customization | Available |
| Brand Name | SMARTWEIGH |
| Model Number | SCSG8002 |
| Certification | ISO/CE/SGS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
High Load Capacity Pitless Truck Scale Weighbridge Vehicle Weighbridge Scale For
Heavy-Duty Truck Scale Weighbridge 30–300T Vehicle Weighbridge Scale For Truck
Precision Pitless Foundation Truck Weighbridge Scale 30–300T for Compliance
Heavy-Duty Weighbridge Scale 200 Tons Ultra Width Trailer Weigh Station
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 500 Sets/Month |
| Delivery Time | 3-8 weeks | Type | Galvanized Weighbridge |
| Capacity | 30-300T | Width | 3m/3.2m/3.4m/4m/Customized |
| Length | 7-24m/Customized | Civil Work Type | Shallow Foundation |
| Customization | Available | Brand Name | SMARTWEIGH |
| Model Number | SCSG8002 | Certification | ISO/CE/SGS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Hot Dipped Galvanized Weighbridge Scale ,Weighbridge Scale 30T ,Heavy Duty Modular Weighbridge | ||
Rust and corrosion can reduce a weighbridge’s lifespan. While painted finishes suit most industrial uses, harsh or corrosive environments need stronger protection. For such conditions, we offer hot-dip galvanized truck scales. The zinc coating forms a durable alloy barrier against moisture and chemicals, providing long-lasting, maintenance-free performance far beyond standard painted scales.
Main Features:
| —— TECHNIQUE SPECIFICATION—— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. |
| Truck Weighbridge Specification | |
| Product Name | Heavy Duty Hot Dipped Galvanized Weighbridge Scale Modular Portable Weighbridge For Hazardous Conditions |
| Safe Overload | 130% |
| Surface Finish | Hot Dipped Galvanized |
| Top Plate Thickness | 10mm/ 12mm/ 14mm |
| Civil Work Type | Shallow Foundation |
| Color | Customized |
| Keyword | Pitless Truck Scale Weighbridge |
| Accuracy | OIML C3 |
| Weighbridge Length | 7-24m (Accept Customized) |
| Weighbridge Width | 3/3.4/4/4.5m(Accept Customized) |
| Beam/ Ribs No | 6 pcs |
| Power Supply | AC 220V, DC 12V Battery Backup |
| Load Cell Type | Single-point load cell or Multi-point load cell |
| Protection Class | IP65-68 |
| Calibration | Digital calibration with built-in calibration weight |
| Normal Working Temp | -10°C to +40°C |
| Type | Portable Weighbridge |
| —— PRODUCT DETAILS —— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. |
![]()
![]()
| —— MANUFACTURING PROCESS —— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. |
![]()
| —— PRODUCT SIZE ILLUSTRATION —— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. |
![]()
| Digital Weighbridge Scale Specification | |||||
| Size | Capacity | Section | Parts | Load Cell | TEU Container |
| 3.0×6M | 20-50t | 1 | 2 | 4 | 20GP |
| 3.0×7M | 20-50t | 1 | 2 | 4 | 40GP |
| 3.0×8M | 20-50t | 2 | 4 | 6 | 20GP |
| 3.0×9M | 30-60t | 2 | 4 | 6 | 20GP |
| 3.0×10M | 30-60t | 2 | 4 | 6 | 20GP |
| 3.0×12M | 30-60t | 2 | 4 | 6 | 20GP or 40GP |
| 3.0×14M | 50-100t | 3 | 6 | 8 | 20GP |
| 3.0×15M | 60-100t | 3 | 6 | 8 | 20GP |
| 3.0×16M | 60-100t | 3 | 6 | 8 | 20GP |
| 3.0×18M | 60-150t | 3 | 6 | 8 | 40GP |
| 3.0×20M | 60-150t | 4 | 8 | 10 | 40GP |
| 3.0×24M | 60-150t | 4 | 8 | 10 | 40GP |
| 3.4*12M | 30-60t | 2 | 4 | 6 | 20GP or 40GP |
| 3.4*14M | 50-100t | 3 | 6 | 8 | 20GP |
| 3.4*16M | 60-100t | 3 | 6 | 8 | 20GP |
| 3.4*18M | 60-150t | 3 | 6 | 8 | 40GP |
| 3.4*20M | 60-150t | 4 | 8 | 10 | 40GP |
| 3.4*24M | 60-150t | 4 | 8 | 10 | 40GP |
Note: The road weighbridge scale deck width 3m/3.2m/3.4m/4m is optional.![]()
| —— APPLICATION SHOWCASE —— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. |
![]()
| —— PACKAGEING AND DELIVERY —— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. |
Delivery:We support professional packaging and worldwide delivery, including leading international carriers like DHL, FedEx, and UPS.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Distributor/Wholesaler,Trading Company,Seller
Year Established:
2000
Total Annual:
5000000-8000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 2000, SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. is one of the largest professional manufacturers and exporters of industrial weighing equipment in China. Our 20,000 m² modern workshop is located in the beautiful and conveniently connected city of Changzhou, just one hour from Shanghai by... Founded in 2000, SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. is one of the largest professional manufacturers and exporters of industrial weighing equipment in China. Our 20,000 m² modern workshop is located in the beautiful and conveniently connected city of Changzhou, just one hour from Shanghai by...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!