| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 2000 Sets/Month |
| Delivery Time | 3-5 weeks |
| Packaging Details | Foam and Carton |
| Type | Explosion-proof Platform Scales |
| Platform Size | 350 mm x 132 mm x 280 mm |
| Material | Stainless Steel V2A |
| Maximum Capacity | 120 lb (60 kg) |
| Readability | 0.0002 lb (0.1 g) |
| Customization | Available |
| Brand Name | Mettler Toledo |
| Model Number | PBK989-AB60 |
| Certification | ISO/CE/SGS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Mettler Toledo Explosion Proof Bench Scale 600 Kg For Hazardous Industrial Areas
Stainless Steel Explosion Proof Platform Scales Bench Scale 150kg Capacity
Mettler Toledo Combi Bench Scale Explosion Proof 15kg For Harsh Wet Hazardous
Stainless Steel V2A Explosion Proof Platform Scales 60kg Combi Bench Scale For
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 2000 Sets/Month |
| Delivery Time | 3-5 weeks | Packaging Details | Foam and Carton |
| Type | Explosion-proof Platform Scales | Platform Size | 350 mm x 132 mm x 280 mm |
| Material | Stainless Steel V2A | Maximum Capacity | 120 lb (60 kg) |
| Readability | 0.0002 lb (0.1 g) | Customization | Available |
| Brand Name | Mettler Toledo | Model Number | PBK989-AB60 |
| Certification | ISO/CE/SGS | Place of Origin | China |
| High Light | Bench Platform Scales Explosion Proof ,60kg Bench Platform Scales ,Stainless Steel Bench Platform Scales | ||
The Mettler Toledo PBK989-AB60 Weighing Platform is a robust, high-precision scale designed for industrial applications
that require reliable and accurate weighing. Its durable stainless steel construction ensures long-lasting performance, even in
harsh environments. The PBK989 platform offers excellent versatility, supporting a wide range of weighing tasks in
manufacturing, logistics, and packaging industries. With easy integration into existing systems, it provides
reliable data collection for various industrial operations.
Main Features:
| —— TECHNIQUE SPECIFICATION —— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. |
| Name | Mettler Toledo Explosion Proof 60kg PBK989-AB60 Stainless Steel Bench Platforms for Hazardous Area |
| Maximum Capacity | 120 lb (60 kg) |
| Readability | 0.0002 lb (0.1 g) |
| Material | Stainless Steel V2A (AISI 304) |
| Repeatability (sd) | 0.00022 lb (0.1 g) |
| Protection Rating | IP66 IP68 |
| Environment | Wet & Harsh Wet(≥IP66) |
| Platform Size (LxHxW) | 14 in x 5.2 in x 11 in (350 mm x 132 mm x 280 mm) |
| Scale Interface | Analog |
| Hazardous Approval | ATEX Cat. 2GD or Cat. 3GD FM Class I, II, III/Div 1 or Div 2 Optional IECEX Gb/Db or Gc/Dc other local approvals |
| Interfaces (Optional) | RS422 RS485 |
| Application Software | Counting Dynamic weighing Over Under Checkweighing Simple weighing |
| Legal for Trade | NTEP OIML |
| Environment | Wet & Harsh Wet (≥IP66) |
| Type | Explosion-Proof Bench Platforms |
| AGEING AND DELIVERY —— SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. |
![]()
Delivery: We support professional packaging and worldwide delivery, including leading international carriers like DHL, FedEx, and UPS.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Distributor/Wholesaler,Trading Company,Seller
Year Established:
2000
Total Annual:
5000000-8000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 2000, SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. is one of the largest professional manufacturers and exporters of industrial weighing equipment in China. Our 20,000 m² modern workshop is located in the beautiful and conveniently connected city of Changzhou, just one hour from Shanghai by... Founded in 2000, SMARTWEIGH INSTRUMENT CO., LTD. is one of the largest professional manufacturers and exporters of industrial weighing equipment in China. Our 20,000 m² modern workshop is located in the beautiful and conveniently connected city of Changzhou, just one hour from Shanghai by...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!