| Payment Terms | L/C, T/T |
| Delivery Time | 7 working days |
| Packaging Details | Wooden Case Package |
| Supply Ability | 1000 units per month |
| Size | 1400*120*980mm |
| Weight | 65.00Kg |
| Material | 2.0mm cold steel roller |
| Arm | 10mm Acrylic |
| filling panel | 10mm acrylic+LED Stripes |
| Input | 100-240V 50/60HZ |
| Working voltage | 24V |
| Pass width | <=600mm |
| Infrared sensor | 8 pairs |
| Brand Name | Turboo |
| Model Number | B3011 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Guangdong, China (Mainland) |
View Detail Information
Explore similar products
Office Security Entrance Swing Gate Turnstile Barrier Gate RFID Card Reader
Automatic Speed Gate Turnstile High Security RFID Card Reader 100-240V With
Access Control Swing Turnstile Barrier Speed Gate High Security With Servo Motor
Security Optical Speed Gate Turnstile RFID Card Reader Facial Recognition Gate
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T | Delivery Time | 7 working days |
| Packaging Details | Wooden Case Package | Supply Ability | 1000 units per month |
| Size | 1400*120*980mm | Weight | 65.00Kg |
| Material | 2.0mm cold steel roller | Arm | 10mm Acrylic |
| filling panel | 10mm acrylic+LED Stripes | Input | 100-240V 50/60HZ |
| Working voltage | 24V | Pass width | <=600mm |
| Infrared sensor | 8 pairs | Brand Name | Turboo |
| Model Number | B3011 | Certification | CE |
| Place of Origin | Guangdong, China (Mainland) | ||
| High Light | biometric security system ,sliding security gates ,brushed motor speed turnstile gate | ||
Oval shape 2.0mm thickness cold steel roller brushed motor driven swing arm speed turnstile gate
Aesthetic & Oval Design: Oval design with lasered blue dot on filling acrylic and led stripes makes this
speed gate different from its peers and attract visitors eysights immediately.
High Security Level:with 8 pairs of high sensitive infrared sensors, this high speed gates provides a high level
security protection. With the help of unique designed mechanism, arm will stop and return when detecting pedestrian
Passing. This can effectively prevent from striking, pinch, bump,etc. unauthorised passing like pass-back,tail gating,
Opposite pass are strictly controlled in our system.
Heavy Duty & Longer Life: Equipped with Germany made brushed motor, Our speed gates B323A provide high
effecicency outthrough and at least 5,000,000 cycles MCBF.
Wide Integrated:RS485 and dry contact communication intereface allows our speed gates compatible with most
prevailing access control system and integrated with credentials like RFID cards, QR code scanner, fingerprints, Iris,
face recognition,etc
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2011
Total Annual:
10000000-11000000
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
TURBOO -- Only produce turnstile in single-category for 20 years Turboo is a national high-tech enterprise focusing on the R&D,manufacturing,sales and service of pedestrian access control equipment,including tripod turnstile,swing gate,flap barrier gate,speed gate,full-height turnst... TURBOO -- Only produce turnstile in single-category for 20 years Turboo is a national high-tech enterprise focusing on the R&D,manufacturing,sales and service of pedestrian access control equipment,including tripod turnstile,swing gate,flap barrier gate,speed gate,full-height turnst...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!