| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 2000 units per month |
| Delivery Time | 7-15 working days depends on qty |
| Packaging Details | Wooden case package |
| Housing material | 304 stainless steel |
| Thickness | full 1.0mm |
| Passage width | 560mm |
| Package | wooden csse package |
| Input | 220V, 50HZ or 110 V ,50HZ |
| Testing | 3 million, no fault |
| Driving voltage | 24V |
| Environment | -25~+70 |
| Brand Name | Turboo |
| Model Number | E142 |
| Certification | CE, ISO9001 |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
View Detail Information
Explore similar products
Semi Automatic Tripod Access Control Turnstile Gate Waist Height RFID Anti
OEM Outdoor Tripod Turnstile With Counting Functions , Can Work With Access
Stainless Steel RFID Fingerprint Security Tripod Turnstile Gate 100-240V Access
Pedestrian Waist Tripod Turnstile Gate Bridge Security Open Die Box Sheet Metal
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 2000 units per month |
| Delivery Time | 7-15 working days depends on qty | Packaging Details | Wooden case package |
| Housing material | 304 stainless steel | Thickness | full 1.0mm |
| Passage width | 560mm | Package | wooden csse package |
| Input | 220V, 50HZ or 110 V ,50HZ | Testing | 3 million, no fault |
| Driving voltage | 24V | Environment | -25~+70 |
| Brand Name | Turboo | Model Number | E142 |
| Certification | CE, ISO9001 | Place of Origin | Shenzhen, China |
| High Light | pedestrian gate access control ,turnstile security systems ,Magnetic Stainless Steel Tripod Barrier | ||
Cheap stainless steel tripod barriers for access control automatic magnetic turnstile
Tripod turnstile
1.The hydraulic shock absorber is free to adjust the return of tripod turnstile.
2.Standard switch signal input, convenient external switch or bar code, IC card, fingerprint and other access controller control tripod turnstile movement.
3.Shape design is easy to guide users to use.
4.Direction of through is adjustable, one-way, or bi-direction.
5.Option temperature controller, support tripod turnstile working fine in cold weather.
6.Reasonable design, small noise, smooth operation, long use time.
7.If the return , the pedestrian enters the channel in the opposite direction and locks immediately.
8.Direction of through is adjustable, one-way, or bi-direction.
9.The actual anti-trailing function.
Operating modes
1. Single passage in the set direction
2. Bi-directional single passage
3. Free passage in the set direction
4. Always free or locked
Specifications
| Technical Data | E142 |
| Dimension | 1200x280x980mm |
| Unlock time | 0.2s |
| Passage width | ≤560mm |
| Throughput rate | 35p/m |
| Power supply | 100~240v |
| Operational voltage | 24v |
| Max power consumption | 30w |
| Frequency | 50~60hz |
| Prectection level | 44ip |
| Working temperature | -25~70 °C |
| Electro-magnetic drive | DC |
| Net weight | 35kg |
| Input | 12v dry contact |
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2011
Total Annual:
10000000-11000000
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
TURBOO -- Only produce turnstile in single-category for 20 years Turboo is a national high-tech enterprise focusing on the R&D,manufacturing,sales and service of pedestrian access control equipment,including tripod turnstile,swing gate,flap barrier gate,speed gate,full-height turnst... TURBOO -- Only produce turnstile in single-category for 20 years Turboo is a national high-tech enterprise focusing on the R&D,manufacturing,sales and service of pedestrian access control equipment,including tripod turnstile,swing gate,flap barrier gate,speed gate,full-height turnst...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!