| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 2000 units per month |
| Delivery Time | 7-15 working days |
| Packaging Details | Wooden case package |
| Product Size | 1200*280*980mm |
| Pass Wide | 550mm |
| Material | 1.2mm SUS304 400 Number hairline |
| Throughput rate | 35p/m |
| Power Supply | 24V 50W |
| Net weight | 35kg |
| Product name | Tripod Turnstile Gate X105 |
| Input signal | Dry contact |
| Brand Name | Turboo |
| Model Number | X105 |
| Certification | CE, ISO9001 |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
View Detail Information
Explore similar products
Semi Automatic Tripod Access Control Turnstile Gate Waist Height RFID Anti
OEM Outdoor Tripod Turnstile With Counting Functions , Can Work With Access
Stainless Steel RFID Fingerprint Security Tripod Turnstile Gate 100-240V Access
Pedestrian Waist Tripod Turnstile Gate Bridge Security Open Die Box Sheet Metal
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 2000 units per month |
| Delivery Time | 7-15 working days | Packaging Details | Wooden case package |
| Product Size | 1200*280*980mm | Pass Wide | 550mm |
| Material | 1.2mm SUS304 400 Number hairline | Throughput rate | 35p/m |
| Power Supply | 24V 50W | Net weight | 35kg |
| Product name | Tripod Turnstile Gate X105 | Input signal | Dry contact |
| Brand Name | Turboo | Model Number | X105 |
| Certification | CE, ISO9001 | Place of Origin | Shenzhen, China |
| High Light | Dry contact Tripod Security Gates ,35p/m Hospital Tripod Gate Barrier ,Pedestrian Entrance Tripod Barrier Gate | ||
Pedestrian entrance factory price semi-automatic bridge Tripod Turnstile Gate
Tripod Turnstile Gate Product Description:
Tripod Turnstiles offer a reliable and efficient method to ensure only authorized users are allowed access to each area of a building. This is an attractive tripod turnstile that is easily capable of handling high volume and abusive conditions. The compact unit makes it simple to construct a multiple lane set-up while the variety in colors allows you to match this turnstile perfectly to your lobby or branding.
Application Of Tripod Turnstile Gate
Security barrier gate Product Parameter:
| Model number | X105 |
| Material | 1.2mm 304 SUS HL#400 |
| Net Weight | 35 KGs |
| Pass Width | 550mm |
| Driver | Solenoid lock+mechanism+drapper |
| Communication intereface | Dry contact,RS485 |
| Pass rate | 30-35 persons/minute |
| Inout voltage | 100-240V |
| Working voltage | 24V |
| Operating time | 0.2 seconds |
| MCBF | 5,000,000 Cycles |
![]()
![]()
![]()
RAQ
1. How about your company’s actual strength?
We are the top 3 manufacturer in turnstiles in China. We have more than 200 employees, a R&D group with 20 people, 1 office and 3 factories. Factories and office buildings are 5000 square meters in total.
2. How long is your warranty period?
12 months. Life time spare parts.
3. How about your package?
Exported product: Wooden case package of Export exempted from inspection plus pearl wool and plastic wrap
Domestic: Bubble wrap plus carton or pearl wool plus wooden packaging.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2011
Total Annual:
10000000-11000000
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
TURBOO -- Only produce turnstile in single-category for 20 years Turboo is a national high-tech enterprise focusing on the R&D,manufacturing,sales and service of pedestrian access control equipment,including tripod turnstile,swing gate,flap barrier gate,speed gate,full-height turnst... TURBOO -- Only produce turnstile in single-category for 20 years Turboo is a national high-tech enterprise focusing on the R&D,manufacturing,sales and service of pedestrian access control equipment,including tripod turnstile,swing gate,flap barrier gate,speed gate,full-height turnst...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!