| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000 units per month |
| Delivery Time | 5-8work days |
| Product name | Endoscope Medical Camera |
| Image sensor | 1/2.8" SONY CMOS |
| Certificate | CE/ ISO13485/FDA |
| Resolution | FHD |
| Instrument classification | Class I |
| Type | Endoscope |
| Keywords | Endoscope Medical |
| Properties | Image system for Medical |
| Brand Name | TUYOU |
| Model Number | TU-PY460T+TU-GY460T |
| Certification | CE/ ISO13485/FDA/CFDA |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
TUYOU Medical Endoscope Camera Rigid Full HD
TUYOU TU-LSD90TA Endoscope Camera 4K For Laparoscopy Surgery Instrument
Laparoscope Medical Endoscope Camera With Video Recording Function
Medical Endoscope Camera With Video Recording Function For Laparoscope
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 1000 units per month |
| Delivery Time | 5-8work days | Product name | Endoscope Medical Camera |
| Image sensor | 1/2.8" SONY CMOS | Certificate | CE/ ISO13485/FDA |
| Resolution | FHD | Instrument classification | Class I |
| Type | Endoscope | Keywords | Endoscope Medical |
| Properties | Image system for Medical | Brand Name | TUYOU |
| Model Number | TU-PY460T+TU-GY460T | Certification | CE/ ISO13485/FDA/CFDA |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | FHD Resolution Endoscope Camera System ,SONY CMOS Sensor Medical Endoscope Camera ,Pediatric Surgery FHD Endoscopy Camera | ||
Best-Selling FHD Endoscopy Camera System for Pediatric Surgery/Plastic Surgery/Urology
Recommended by seller
Affordable 1080P FHD Endoscopic Camera System - High Brightness for Minimally Invasive Surgery Custom Solutions
Best-Selling FHD Endoscopy Camera System for Pediatric Surgery/Plastic Surgery/Urology
Endoscope Camera System
| Resolution | 4K (3840×2160 pixels), 1080P (1920×1080 pixels) |
|---|---|
| Output Interface | HDMI / DVI / VGA / SDI / CVBS |
| Power Supply | AC110V~240V |
| Shortcut Key Function | Freeze / white balance / video / photograph / digital zoom |
| SNR (Signal Noise Ratio) | <45dB |
| Working Environment Temperature | 0°C~40°C |
| Size | L336*W330*H116mm |
| Weight | 3.9KG |
Affordable 1080P FHD Endoscopic Camera System - High Brightness for Minimally Invasive Surgery Custom Solutions
Handle Camera
| Image Sensor | SONY CMOS |
|---|---|
| Resolution | 4K, 1080P |
| FREEZE | Support |
| AWB | Support |
| D-ZOOM | 0-8x |
| Brightness | 1-30 steps |
| Support Lens Mode | PTED/Fiber/Arthroscope/Cystoscope /Hysteroscope/Laparoscope/ENT/Custom |
| Support Language | Chinese, English, Japanese, Korean, and other languages |
| Working Environment Temperature | 0°C~40°C |
| Rated Power | 120W |
|---|---|
| Luminous Flux | 2600 lm |
| Color Temperature | 4500-6500K |
| Brightness | 0-100 |
| Luminous Area | 7.7 (mm²) |
| CRI | 92 |
| Maximum Current | 0.8A |
| Power Supply | AC 110-240V |
| Product Size | L336*W330*H116mm |
| Product Weight | 5.5KG |
| Working Environment Temperature | 0°C~40°C |
| Service Life | 50000h |
Best-Selling FHD Endoscopy Camera System for Pediatric Surgery/Plastic Surgery/Urology
Best-Selling FHD Endoscopy Camera System for Pediatric Surgery/Plastic Surgery/Urology
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2005
Total Annual:
30000000-50000000
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Tuyou Medical Imaging Co., Ltd, a high-tech enterprise with R&D;, production, sales and service of medical endoscopy cameras and systems. The company has more than 20 years of intensive experiences in the R&D; and production of video products. To date, we have completed the SD, FHD,... Shenzhen Tuyou Medical Imaging Co., Ltd, a high-tech enterprise with R&D;, production, sales and service of medical endoscopy cameras and systems. The company has more than 20 years of intensive experiences in the R&D; and production of video products. To date, we have completed the SD, FHD,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!