| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000 units per month |
| Delivery Time | 3-15 |
| Packaging Details | Main Case: 80*35*60mm Reusable Soft Lens Case: 38*60*17mm Volume Weight: 6.5kg Gross Weight: 6.8kg Disposable Soft Lens Case: Based on actual measurements |
| Waterproof Level | IPX8 |
| Sensor Type | CMOS |
| Warranty | 2 years |
| Material | Metal, Plastic |
| Type | Endoscope |
| Battery Life | 8 hours |
| Shoutcut Key Function | Freeze/digital zoom/white balance |
| Light Source | LED |
| Monitor | 27inch |
| Brand Name | TUYOU |
| Model Number | TU-27LSD1A |
| Certification | CE,ISO13485,FDA |
| Place of Origin | CHINA,SHENZHEN |
View Detail Information
Explore similar products
Medical Endoscope 15.6 Inches Integrated Endoscopy Camera System With FHD
Portable LCD Monitor All In One HD Endoscopy Camera For ENT Laparoscopy
All In One HD Endoscopy Video Camera 15.6 Inch Monitor For ENT Laparoscopy
15.6 Inch Monitor All In One HD Endoscope Camera With Record Function For ENT
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 1000 units per month |
| Delivery Time | 3-15 | Packaging Details | Main Case: 80*35*60mm Reusable Soft Lens Case: 38*60*17mm Volume Weight: 6.5kg Gross Weight: 6.8kg Disposable Soft Lens Case: Based on actual measurements |
| Waterproof Level | IPX8 | Sensor Type | CMOS |
| Warranty | 2 years | Material | Metal, Plastic |
| Type | Endoscope | Battery Life | 8 hours |
| Shoutcut Key Function | Freeze/digital zoom/white balance | Light Source | LED |
| Monitor | 27inch | Brand Name | TUYOU |
| Model Number | TU-27LSD1A | Certification | CE,ISO13485,FDA |
| Place of Origin | CHINA,SHENZHEN | ||
| High Light | 27 inch 4K medical endoscope camera ,medical endoscopy camera with IPX8 ,endoscope camera with 8H battery | ||
| Input Interface | SDI 4K 60FPS |
|---|---|
| Output Interface | HDMI/SDI/DVI/VGA/CVBS |
| Power | AC110V~240V |
| Shortcut Key Function | Freeze/White Balance/Video/Photo/Digital Zoom |
| Maximum Resolution | 3840x2160 |
| Noise | <45db |
| Image Sensor | 1/1.8" CMOS |
|---|---|
| Resolution | 4K |
| Image size (horizontal x vertical) | 3840x2160 |
| Mode selection | E.N.T/LAPAROSCOPE/CYSTOSCOPE/URETEROSCOPE/ARTHROSCOPY/DISKOSCOPE/FIBERSCOPE/PRESET |
| Language | Chinese, English, Japanese, Korean, Russian, Arabic and others |
| Light Type | LED |
|---|---|
| Effective Optical Power | 100W |
| Illuminance | 400W LUX |
| Color Temperature | 4500-6500K |
| Brightness Adjustment | Support |
| Light Emitting Area (mm²) | 3.8 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2005
Total Annual:
30000000-50000000
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Tuyou Medical Imaging Co., Ltd, a high-tech enterprise with R&D;, production, sales and service of medical endoscopy cameras and systems. The company has more than 20 years of intensive experiences in the R&D; and production of video products. To date, we have completed the SD, FHD,... Shenzhen Tuyou Medical Imaging Co., Ltd, a high-tech enterprise with R&D;, production, sales and service of medical endoscopy cameras and systems. The company has more than 20 years of intensive experiences in the R&D; and production of video products. To date, we have completed the SD, FHD,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!