| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 1000 Unit/Units per Month TUYOU Portable HD All in one ENT Camera Endoscopy Light Source |
| Delivery Time | 7-14 work days |
| Packaging Details | TUYOU Portable HD All in one ENT Camera Endoscopy Light Source Endoscope Camera System Standard carton with foam 1 Set/Carton Box |
| After-sale Service | Online technical support |
| Image Sensor | 1/2.8" SONY CMOS, 1/1.8" SONY CMOS |
| Warranty | 2 years |
| Instrument classification | Class I |
| Product name | HD Endoscopy Camera System |
| Type | Endoscope |
| Properties | Surgical Laparoscope Endoscopy Urology Arthroscope |
| Input Interface | SDI 60FPS |
| SNR | 45 dB |
| Brand Name | TUYOU |
| Model Number | TU-24LSD1B |
| Certification | CE/ISO13485/FDA |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
1920x1080 FHD Endoscopic Camera System
TUYOU 1080P High Resolution Endoscopic Camera System 7" Touch Screen For ENT And
Cold Light Source Endoscope Camera for Surgical in ENT Dental and Nasal
Full HD 1080P ENT Integrated Endoscopy Camera With 7 Inch Display And 100W LED
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 1000 Unit/Units per Month TUYOU Portable HD All in one ENT Camera Endoscopy Light Source |
| Delivery Time | 7-14 work days | Packaging Details | TUYOU Portable HD All in one ENT Camera Endoscopy Light Source Endoscope Camera System Standard carton with foam 1 Set/Carton Box |
| After-sale Service | Online technical support | Image Sensor | 1/2.8" SONY CMOS, 1/1.8" SONY CMOS |
| Warranty | 2 years | Instrument classification | Class I |
| Product name | HD Endoscopy Camera System | Type | Endoscope |
| Properties | Surgical Laparoscope Endoscopy Urology Arthroscope | Input Interface | SDI 60FPS |
| SNR | 45 dB | Brand Name | TUYOU |
| Model Number | TU-24LSD1B | Certification | CE/ISO13485/FDA |
| Place of Origin | Guangdong, China |
Medical - grade 24 - inch 1080P FHD display with SDI 60fps input and multi - output interfaces (HDMI/SDI/DVI/VGA/CVBS) for external monitor connection.
Built - in LED light source (100W effective optical power, 4500–6500K color temperature, 2600lm brightness, 30,000 - hour service life).
SONY CMOS sensor - equipped handle camera with FHD resolution (1920x1080 pixels), supporting FREEZE, AWB (Auto White Balance), 0–8x digital zoom, and 1–30 steps of brightness adjustment.
Customizable camera head compatible with multiple lens modes (PETD/Fiber/Arthroscope/Cystoscope/Hysteroscope/Laparoscope/ENT, etc.) and multi - language support (Chinese, English, Japanese, Korean, etc.).
Device specs: L336×W330×H116mm, 4.2KG; Power supply: AC110V~240V.
24 - inch display as standard (other sizes available on request).
Medical Grade All In One FHD Endoscope Camera & Recorder System For ENT, Laparoscopy And Rigid Endoscopy
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Input Interface | 1080P |
| Output Interface | HDMI / SDI / DVI / VGA / CVBS |
| Power Supply | AC 110V~240V |
| Shortcut Key Functions | Freeze / White Balance / Digital Zoom |
| SNR (Signal Noise Ratio) | <45dB |
| Operating Temperature Range | 0°C~40°C |
| Dimensions (L×W×H) | 336 × 330 × 116 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Image Sensor | SONY CMOS |
| Resolution | 1080P (1920×1080 pixels) |
| Digital Zoom | 0-8X magnification |
| Functions | Freeze / AWB (Auto White Balance) / Zoom in-out |
| Waterproof Rating | IP67 (Fully dustproof and waterproof against temporary immersion) |
| Cable Length | 3 meters (9.8 feet) |
Medical Grade All In One FHD Endoscope Camera & Recorder System For ENT, Laparoscopy And Rigid Endoscopy
Manufacturer High Quality 24'' FHD All-in-one Camera System For Laparoscopy Plastic ENT Surgery
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2005
Total Annual:
30000000-50000000
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Tuyou Medical Imaging Co., Ltd, a high-tech enterprise with R&D;, production, sales and service of medical endoscopy cameras and systems. The company has more than 20 years of intensive experiences in the R&D; and production of video products. To date, we have completed the SD, FHD,... Shenzhen Tuyou Medical Imaging Co., Ltd, a high-tech enterprise with R&D;, production, sales and service of medical endoscopy cameras and systems. The company has more than 20 years of intensive experiences in the R&D; and production of video products. To date, we have completed the SD, FHD,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!