| Payment Terms | T/T,Western Union,MoneyGram |
| Delivery Time | 7-15 Work Days |
| Properties | Laparoscopy/Gynecology/Urology/ENT Surgery etc. |
| Type | Endoscope |
| Instrument classification | Class I |
| Warranty | 2 years |
| After-sale Service | Online technical support |
| Product Name | Portable Rigid Medical Video Endoscopy Camera System |
| Display | 32 inch |
| Image Sensor | 1/1.8" SONY CMOS |
| Input Interface | HDMI 4K |
| Output interface | HDMI/SDI/CVBS/VGA/DVI |
| U Disk | Udisk USB2.0/USB3.0(up to 32GB)to record and take photos |
| Camera SNR(Signal Noise Ratio) | More than 42Db(AGC off) |
| Power Supply | AC110V~240V |
| Luminous Area | 3.8mm |
| Effective Pixels | 1080P |
| Brand Name | TUYOU |
| Model Number | TU-32LSD1B |
| Certification | NMPA/FDA/CE |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
1920x1080 FHD Endoscopic Camera System
TUYOU 1080P High Resolution Endoscopic Camera System 7" Touch Screen For ENT And
Cold Light Source Endoscope Camera for Surgical in ENT Dental and Nasal
Full HD 1080P ENT Integrated Endoscopy Camera With 7 Inch Display And 100W LED
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,MoneyGram | Delivery Time | 7-15 Work Days |
| Properties | Laparoscopy/Gynecology/Urology/ENT Surgery etc. | Type | Endoscope |
| Instrument classification | Class I | Warranty | 2 years |
| After-sale Service | Online technical support | Product Name | Portable Rigid Medical Video Endoscopy Camera System |
| Display | 32 inch | Image Sensor | 1/1.8" SONY CMOS |
| Input Interface | HDMI 4K | Output interface | HDMI/SDI/CVBS/VGA/DVI |
| U Disk | Udisk USB2.0/USB3.0(up to 32GB)to record and take photos | Camera SNR(Signal Noise Ratio) | More than 42Db(AGC off) |
| Power Supply | AC110V~240V | Luminous Area | 3.8mm |
| Effective Pixels | 1080P | Brand Name | TUYOU |
| Model Number | TU-32LSD1B | Certification | NMPA/FDA/CE |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | Laparoscopic System Endoscopy Camera ,Integrated Light Source Endoscopy Camera ,Professional Manufacturer Endoscopy Camera | ||
|
System Parameters
|
|
|
|
Input Interface
|
SDI 1080P 60FPS
|
|
|
Output Interface
|
HDMI/SDI
|
|
|
Keypad Control
|
Control the mainboard menu and shortcut keys through RX/TX
|
|
|
Power
|
AC110V~240V
|
|
|
U Disk
|
U disk USB2.0/USB3.0 (up to 32GB) to record and take photos
|
|
|
Shortcut Key Function
|
Freeze/White Balance/Video/Photo/Digital Zoom
|
|
|
Maximum Resolution
|
4096*2160@60H
|
|
|
Noise
|
<45db
|
|
|
Display Parameters
|
|
|
|
Image Sensor
|
1/1.8” CMOS
|
|
|
Effective Pixels
|
1080P pixels
|
|
|
Image size (horizontal x vertical)
|
1920*1080P
|
|
|
Scan System
|
Progressive scan
|
|
|
Mode selection
|
E.N.T/LAPAROSCOPE/CYSTOSCOPE/URETEROSCOPE/ARTHROSCOPY/DISKOSCOPE/FIBERSCOPE/PRESET
|
|
|
Language
|
Chinese, English, Japanese, Korean, Russian, Arabic and others
|
|
|
Light Source Parameters
|
|
|
|
Light Type
|
LED
|
|
|
Effective Optical Power
|
80W
|
|
|
Illuminance
|
400W LUX
|
|
|
Color Temperature
|
5700K +/-500K
|
|
|
Brightness Adjustment
|
Support
|
|
|
Light Emitting Area (mm²)
|
7.7
|
|
Shenzhen Tuyou Medical Imaging Co., Ltd.
A high-tech manufacturing enterprise integrating R&D, production, sales and service of medical endoscope camera system products. The company has more than 20 years of experience in the independent production and R&D of video products, and has completed SD, HD, 2K, 4K, fluorescence and other endoscope image and video systems, as well as disposable flexible endoscope series products.
Advanced medical grade environmental protection plant, more than 2000 square meters of office environment, has won a number of national product R&D patents, has passed the international quality system CE/FCC/ROSH and a series of product certifications,providing OEM/ODM services for a number of national well-known enterprises.
We are committed to provide global customers with advanced, high quality and cost-effective endoscopic medical holistic solutions.Adhering to the life first, pioneering and innovative, honest and trustworthy business philosophy, with better service, updated products, to protect life and health contribution with you!
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2005
Total Annual:
30000000-50000000
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Tuyou Medical Imaging Co., Ltd, a high-tech enterprise with R&D;, production, sales and service of medical endoscopy cameras and systems. The company has more than 20 years of intensive experiences in the R&D; and production of video products. To date, we have completed the SD, FHD,... Shenzhen Tuyou Medical Imaging Co., Ltd, a high-tech enterprise with R&D;, production, sales and service of medical endoscopy cameras and systems. The company has more than 20 years of intensive experiences in the R&D; and production of video products. To date, we have completed the SD, FHD,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!