| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 5000piece/year |
| Delivery Time | 30-60 days |
| Packaging Details | wood |
| Application | Plastic Extrusion, Injection Molding |
| Barrel Inner Diameter | 30-400mm |
| Barrel Length | 300-3000mm |
| Barrel Type | Single-layer, Double-layer, Multi-layer |
| Barrel Wall Thickness | 5-20mm |
| Control System | PLC, CNC, Manual |
| Cooling Method | Air Cooling, Water Cooling |
| Drive Motor | AC Motor, DC Motor, Servo Motor |
| Heating Method | Electric Heating, Oil Heating, Steam Heating |
| Material | Alloy Steel |
| Screw Diameter | 20-250mm |
| Screw Direction | Right-handed or Left-handed |
| Screw Speed | 0-200rpm |
| Surface Treatment | Nitriding, Chrome Plating, Polishing |
| Brand Name | Joiner |
| Model Number | 1250 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | Sichuan ,China |
View Detail Information
Explore similar products
ZSE60 Extruder Machine Parts , Screw And Barrel For Plastic Powder Coating
ZSE110 HIP Ni60 Ally Extruder Screws And Barrels Sand Blasting Surface Treatment
High Corrosion Resistance Extruder Screws And Barrels ZE25A Φ15.6 - Φ430mm Range
Coper Extruder Barrel Elements , Double Screw Extruder Spare Parts
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T | Supply Ability | 5000piece/year |
| Delivery Time | 30-60 days | Packaging Details | wood |
| Application | Plastic Extrusion, Injection Molding | Barrel Inner Diameter | 30-400mm |
| Barrel Length | 300-3000mm | Barrel Type | Single-layer, Double-layer, Multi-layer |
| Barrel Wall Thickness | 5-20mm | Control System | PLC, CNC, Manual |
| Cooling Method | Air Cooling, Water Cooling | Drive Motor | AC Motor, DC Motor, Servo Motor |
| Heating Method | Electric Heating, Oil Heating, Steam Heating | Material | Alloy Steel |
| Screw Diameter | 20-250mm | Screw Direction | Right-handed or Left-handed |
| Screw Speed | 0-200rpm | Surface Treatment | Nitriding, Chrome Plating, Polishing |
| Brand Name | Joiner | Model Number | 1250 |
| Certification | ISO9001 | Place of Origin | Sichuan ,China |
| High Light | Petroleum Industry Extruder Barrel Screw ,Extruder Barrel Screw Element ,4Cr13 Material Extruder Barrel Screw | ||
Twin Screw Extruder Spare Parts Barrel screw Element Andritz Ex1250
Production description:
| Production name: | Screw element | Model Number: | Andritz EX1250 |
| Extrusion equipment: | Material: | 4Cr13 | |
| Place of Origin | China | Application | Twin screw extruder machine |
| Production ability | 300m / Per month | Diameter | 250mm |
![]()
![]()
Co-rotating twin screw elements for
-APV -KOBE -OMC
-Buss -ICMA -Toshiba
-Clextral -Labtech -USEON
-Lantai - others
-JSW -Leistritz
-Keya -Maris
Types of the Screw Segments
Convey Screw Segment
Mixing Screw Segment
Kneading Block & Disk
Transition Screw Element
Deep groove transfer element
Screw element for side feeder
1-flighted,2-flighted,3-flighted screw elements
![]()
![]()
We offer a broader choice of materials:
For wear application:
Tool Steel : W6Mo5Cr4V2;
PM-HIP material : SAM10,SAM26,SAM39,CPM10V,CPM9V
For corrision application:
Nitrided Steel: 38CrMoAI;
PM-HIP material : SAM26,SAM39,CPM10V,CPM9V
For wear and corrision application:
PM-HIP material:SAM26,SAM39,CPM10V,CPM9V
Other materials:
Stainless Steel: 316L,C276 etc.
By working closely with customers in choosing optional materials,we can minimize wear and tear and associated costs.
Our Production Plant
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
FRQ
1. Q: Are you a factory or trading company?
----A: A factory
2. Q: Where is your factory located? How can I visit there?
-----A: Our factory is located in Chengdu, Sichuan Province, China,
1) You can fly to Chengdu Airport directly. We will pick you up when you arrive in the airport;
All our clients, from domestic or abroad, are warmly welcome to visit us!
3.Q: What makes you different with others?
----A: 1) Our Excellent Service
For a quick, no hassle quote just send email to us
We promise to reply with a price within 24 hours - sometimes even within the hour.
2) Our quick manufacturing time
For Normal orders, we will promise to produce within 30 working days.
As a manufacturer, we can ensure the delivery time according to the formal contract.
4.Q: How about the delivery time?
----A: This depends on the product. Typically standard products are delivered within 30 days.
6.Q: May I know the status of my order?
----A: Yes .We will send you information and photos at different production stage of your order. You will get the latest information in time.
Contact Information
Ms Jessica Zhang
Email:86 18380438354
What'sup: +86 18380438354
Mail: jessica.zhang@jiangningjx.com
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
55,000,000-90,000,000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Joiner Machinery Co.,Ltd is a professional enterprise of spare parts for twin screw extruder: Barrel & Screw Element & Shaft & Side Feeder. It occupies 15600 square meters with over 100 staffs and more than140 sets of advanced processing equipments in our... Joiner Machinery Co.,Ltd is a professional enterprise of spare parts for twin screw extruder: Barrel & Screw Element & Shaft & Side Feeder. It occupies 15600 square meters with over 100 staffs and more than140 sets of advanced processing equipments in our...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!