| Payment Terms | T/T,L/C,D/A,D/P,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 7~15 work days |
| Packaging Details | Standard export wooden cases |
| Product name | Hydraulic Universal Testing Machine Equipped with Measurement Control System and Hydraulic Power Source for Material Testing |
| Model | YAW-2000DX |
| Max.load | 200KN |
| Inaccuracy of test force | ≤±1% |
| Test force measurement range | 2%~100%F·S |
| Relative error of the test force indication value | <± 1% of the values shown |
| Maximum spacing between upper and lower plates | 320mm |
| Size of upper and lower pressing plate | 300×260mm |
| Brand Name | TH |
| Model Number | YAW-2000DX |
| Certification | ISO9001, CE |
| Place of Origin | BEIJING, CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
4 Columns Hydraulic UTM Machine For Tensile Strength / Compressive Strength /
Mechanical Properties Servo Hydraulic Universal Testing Machine For Bolts Screws
Hydraulic Servo Controlled Testing Machine , Lab Universal Material Testing
600KN Hydraulic UTM Machine Microcomputer Control Electro Hydraulic Servo
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,D/A,D/P,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 7~15 work days | Packaging Details | Standard export wooden cases |
| Product name | Hydraulic Universal Testing Machine Equipped with Measurement Control System and Hydraulic Power Source for Material Testing | Model | YAW-2000DX |
| Max.load | 200KN | Inaccuracy of test force | ≤±1% |
| Test force measurement range | 2%~100%F·S | Relative error of the test force indication value | <± 1% of the values shown |
| Maximum spacing between upper and lower plates | 320mm | Size of upper and lower pressing plate | 300×260mm |
| Brand Name | TH | Model Number | YAW-2000DX |
| Certification | ISO9001, CE | Place of Origin | BEIJING, CHINA |
| High Light | Hydraulic Universal Testing Machine with measurement control ,Universal Testing Machine for material testing ,Hydraulic Testing Machine with power source | ||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Maximum test force | 2000kN |
| Test machine level | 0.5 |
| Effective force measurement range | 2%~100%FS |
| Error of test force indication value | ±1% |
| Maximum distance between plates | 0-320mm |
| Plate size | 300×260mm |
| Column span | 300mm |
| Piston stroke | 100mm |
| Piston speed | 50mm/min |
| Oil pump flow | 5L/min |
| Hydraulic source dimensions | 1150×710×1110(mm) |
| Main unit dimensions | 685×680×1810(mm) |
| Total power | 3kW (380V) |
| Power source | Three-phase five-line system |
| Weight | 1620kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing Tonghe Testing Instruments Co., Ltd. Profile 1. Company Foundation and Positioning: Beijing Tonghe Testing Instrument Co., Ltd. was founded by a core team with over 20 years of experience in material testing and testing machine R&D. With mature technical solutions and a global... Beijing Tonghe Testing Instruments Co., Ltd. Profile 1. Company Foundation and Positioning: Beijing Tonghe Testing Instrument Co., Ltd. was founded by a core team with over 20 years of experience in material testing and testing machine R&D. With mature technical solutions and a global...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!