| Payment Terms | T/T,L/C,D/A,D/P,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 30 sets per month |
| Delivery Time | 20~30 work days |
| Packaging Details | Standard export wooden cases |
| Product name | Hydraulic Universal Testing Machine offering tension compression bending and shear testing with easy operation and maintenance |
| Model | WEW-600B |
| Structure | 4 columns |
| Control way | manual |
| Max.load | 600KN |
| Max. tension test space | 700mm (can customize) |
| Max.Compression Test Space | 600mm (can customize) |
| Round specimen clamping range | φ13-26mm, φ26-40mm |
| Brand Name | TH |
| Model Number | WEW-600B |
| Certification | ISO9001, CE |
| Place of Origin | BEIJING, CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
4 Columns Hydraulic UTM Machine For Tensile Strength / Compressive Strength /
Mechanical Properties Servo Hydraulic Universal Testing Machine For Bolts Screws
Hydraulic Servo Controlled Testing Machine , Lab Universal Material Testing
600KN Hydraulic UTM Machine Microcomputer Control Electro Hydraulic Servo
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,D/A,D/P,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 30 sets per month |
| Delivery Time | 20~30 work days | Packaging Details | Standard export wooden cases |
| Product name | Hydraulic Universal Testing Machine offering tension compression bending and shear testing with easy operation and maintenance | Model | WEW-600B |
| Structure | 4 columns | Control way | manual |
| Max.load | 600KN | Max. tension test space | 700mm (can customize) |
| Max.Compression Test Space | 600mm (can customize) | Round specimen clamping range | φ13-26mm, φ26-40mm |
| Brand Name | TH | Model Number | WEW-600B |
| Certification | ISO9001, CE | Place of Origin | BEIJING, CHINA |
| High Light | Hydraulic Universal Testing Machine with tension compression ,Universal Testing Machine for bending shear testing ,Easy operation hydraulic testing machine with warranty | ||
| Model | WEW-600B |
|---|---|
| Structure | 4 column |
| Control Method | Manual |
| Maximum Load | 600kN |
| Load Accuracy | ≤±1% / ≤±0.5% |
| Load Range | 2%-100%FS / 0.5%-100%FS |
| Load Resolution | 1/300000 |
| Deformation Measurement Range | 2%~100%FS |
| Deformation Accuracy | ≤±1%/±0.5% |
| Displacement Resolution | 0.01mm |
| Displacement Error | ≤±0.5% |
| Maximum Piston Stroke | 250mm |
| Maximum Piston Speed | 0-50mm/min stepless speed adjusting |
| Crosshead Lifting Speed | 120mm/min |
| Maximum Tension Test Space | 700mm (customizable) |
| Maximum Compression Test Space | 600mm (customizable) |
| Effective Width | 440mm |
| Clamping Method | Hydraulic Automatic Clamp Fixture |
| Round Specimen Clamping Range | φ13-26mm, φ26-40mm |
| Flat Specimen Clamping Range | 0-15mm |
| Compression Plate Size | φ120mm |
| Power Supply | 3-phase, AC380V, 50Hz (customizable) |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing Tonghe Testing Instruments Co., Ltd. Profile 1. Company Foundation and Positioning: Beijing Tonghe Testing Instrument Co., Ltd. was founded by a core team with over 20 years of experience in material testing and testing machine R&D. With mature technical solutions and a global... Beijing Tonghe Testing Instruments Co., Ltd. Profile 1. Company Foundation and Positioning: Beijing Tonghe Testing Instrument Co., Ltd. was founded by a core team with over 20 years of experience in material testing and testing machine R&D. With mature technical solutions and a global...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!