| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000/month |
| Delivery Time | 10~15days |
| Packaging Details | safe packaging |
| Rated voltage (vp-p) | 9*5.5mm 3v/5v/12v active magnetic buzzer |
| Function | Alarm sound buzzer |
| Type | Electromagnetic buzzer |
| Operating temperature | -20°C to +60°C |
| Storage temperature | -30 ° C to +70 ° C |
| Material | ABS |
| Color | Black |
| Rated Current: | 30mA(MAX) |
| RoHS | Yes |
| IP Rating | IP67 |
| Size | 9*5.5mm/9*4.5 |
| Frequency - Self Resonant | 2.9±0.5KHz |
| Sound Output at 30cm (dB) | ≥100 |
| Pin Spacing | 7.6mm |
| Operating Voltage | 4-8V |
| Resonant Frequency | 2300 +/- 300 Hz |
| Weight | 2g |
| Brand Name | TAIMI |
| Model Number | TM-09055 3v/5v/12v active buzzer |
| Certification | ISO9001、ISO14001、IATF16949 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
2312 Piezoelectric Active Buzzer Car Security Alarm Buzzer With Lead 3KHZ
4015P Omni Directional Electret Condenser Microphone IP67 For Car Charger
12V Mini Low Voltage Piezo Buzzer Piezo Element Speaker Musical Card Device
Small miniature passive buzzer oximeter SMD magnestic buzzer 5*5*2
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000000/month |
| Delivery Time | 10~15days | Packaging Details | safe packaging |
| Rated voltage (vp-p) | 9*5.5mm 3v/5v/12v active magnetic buzzer | Function | Alarm sound buzzer |
| Type | Electromagnetic buzzer | Operating temperature | -20°C to +60°C |
| Storage temperature | -30 ° C to +70 ° C | Material | ABS |
| Color | Black | Rated Current: | 30mA(MAX) |
| RoHS | Yes | IP Rating | IP67 |
| Size | 9*5.5mm/9*4.5 | Frequency - Self Resonant | 2.9±0.5KHz |
| Sound Output at 30cm (dB) | ≥100 | Pin Spacing | 7.6mm |
| Operating Voltage | 4-8V | Resonant Frequency | 2300 +/- 300 Hz |
| Weight | 2g | Brand Name | TAIMI |
| Model Number | TM-09055 3v/5v/12v active buzzer | Certification | ISO9001、ISO14001、IATF16949 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | 30mA Active Magnetic Buzzer ,ABS Active Magnetic Buzzer ,9mm Magnetic Transducer Buzzer | ||
9*5.5mm 3v/5v/12v active magnetic buzzer diameter 9mm high 5.5mm pitch 4mm
09055/09045 with Cable Magnetic buzzer
1) 3V 5V 12V 24V are all available
2) 12mm diameter series with height 9.5/7.5/6.5/5.5mm
3) we keep the same frequency within ±50HZ tolerance in one batch to prove the uniform of the SPL.
4) perfect PCB design, can totally withstand 260℃ wave soldering.
5) Rohs compliance
6) different current values can be adapted for your requirments
![]()
Specifications:
| TM-09055 | ||||||
| Type | TM-09055 magnetic buzzer | |||||
| Rated Voltage(V) | 1.5 | 3 | 5 | 9 | 12 | 24 |
| Voltage Range(V) | 1.3~2.5 | 2.5~4 | 4~8 | 8~10 | 10~13 | 15~28 |
| Rated Current(mA) | ≤20 | ≤35 | ≤32 | ≤20 | ≤25 | ≤45 |
| Sound Output(dB) | ≥80 | ≥85 | ≥85 | ≥85 | ≥85 | ≥85 |
| Resonant Freq(Hz) | 2900±300 | 2900±300 | 2900±300 | 2900±300 | 2900±300 | 2900±300 |
| Operating Temp(℃) | -20~+45 | -20~+45 | -20~+45 | -20~+45 | -20~+45 | -20~+45 |
| Storage Temp(℃) | -20~+60 | -20~+60 | -20~+60 | -20~+60 | -20~+60 | -20~+60 |
| Weight(g) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
![]()
Workshop
![]()
FAQ
| 1. Q: When can we get the reply? |
| Any inquiries will be replied within 24 hours. |
| 2. Q: Can i have samples? |
| A: Yes. Sample is surely ok. We can even send you free sample and you should only pay for the freight fee. |
| 3. Q: What about minimum order quantity? |
| A: We have no limit for MOQ, so you can even buy only 1 piece. Welcome to buy sample to test first. |
| 4. Q: What about delivery time? |
| A: We will send sample to you within 3 days. |
| Production for big quantity needs 20 to 25 days. And it also depends on product and quantity. |
| 5. Q: What about terms of payment? |
| A: Payment terms: T/T, west Union, Paypal and L/C etc. |
| 6. Q: How you will send the goods to us? |
| A: We will send the goods to you by Air (DHL, Fedex, UPS, TNT) and Sea shipping etc. |
| 7. Q: Are you trading company or manufacturer ? |
| A: We are in China buzzer manufactory |
| 8. Q: Do you support OEM and ODM services? |
| A: Yes, surely support. we can customize products according to the drawing. |
| 9. Q: Can you provide driven circuit? |
| A: Yes, of course sure. |
| 10. Q: Can you solve technical problems for us? |
| A: Yes, Our Technical team will try our best to support you. |
Other piezo Buzzer Catalogues
![]()
![]()
![]()
TM-12095 3V 5V 9V 12V magnetic buzzer
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2009
Total Annual:
$7000000-8000000
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
TaiMi Electronics Technology Co.,ltd.Specialize in manufacturing & exporting of electronic Components,Automotive Pressure sensor,Flow senosr,Piezo ceramic,transduucer,,and Ultrasonic Sensors of the finest quality.We are presently catering to Automotive,Defence, White Goods,Telecom,smart hom... TaiMi Electronics Technology Co.,ltd.Specialize in manufacturing & exporting of electronic Components,Automotive Pressure sensor,Flow senosr,Piezo ceramic,transduucer,,and Ultrasonic Sensors of the finest quality.We are presently catering to Automotive,Defence, White Goods,Telecom,smart hom...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!