| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | UV Light Module 6885 |
| Power | 560W |
| Module Size | 68mm*85mm*2.5mm |
| Luminous Size | 68mm*59mm |
| Voltage | 45-52V *2 |
| Current | 4-6A *2 |
| LED Chips | Optional(LG/Epileds/ Seoul) |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp beads |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM |
| Model Number | UV Light Module 6885 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
UV Light Module 500W LED Module Light Curing LED UV Water Cooling UV LED 395nm
UV Light Module chip 6565 300W Uv Curing Lamp UV Curing For Offset
UV Light Module 300W 6565/6868 UVLED lamp beads uv curing led lamp
UV Light Module 400W uv led modul printer curing led uv water cooling
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | UV Light Module 6885 | Power | 560W |
| Module Size | 68mm*85mm*2.5mm | Luminous Size | 68mm*59mm |
| Voltage | 45-52V *2 | Current | 4-6A *2 |
| LED Chips | Optional(LG/Epileds/ Seoul) | Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp beads |
| View Angle of the Lens | 60 degree | Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM | Model Number | UV Light Module 6885 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Place of Origin | CHINA |
| High Light | UV LED Module 560W ,UV LED COB Module ,UV Light Module for Curing | ||
UV Light Module 560W high power uv led cob led module uv led curing lamp
| Product Name | UV Light Module 6885 |
| Power | 560W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 56 pcs |
| Diode type | 6868 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 68mm*85mm*2.5mm |
| Luminous Size | 68mm*59mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 45-52V *2 |
| Current | 4-6A *2 |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp beads |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
![]()
![]()
FAQ
Q1. Are you a factory?
A: Yes! We are a factory in Shenzhen. We have been producing UV LED products for seven years.
Q2. What are your main products?
A: UV LED lamp beads; UV LED module; UV LED single lamp and UV equipment.
Q3. How about the quality of the leds?
A: Please do not worry about the quality. Our company is the main manufacturer of LEDs in China.
The payment can be T/T transaction.
Q4. Can adjustable of UV intensity ?
A: Yes, the intensity is 0-100% adjustable. We designed different.
Q5. How many days do you need for preparing order?
A: We need 3-7 days for normal order, Custom product cycle is 15-20 days.
Q6. What's the wavelength of the UV Curing LED Lamp?
A: The wavelength of UV LED Lamp usually are 365-405nm, the wavelength for inkjet printer is 395nm,
385/395nm for printing machine, 365nm for UV glue.
Q7. What's the brand of LED chip you use?
A: The LED chip brand we use are LG, Epileds, Seoul.
Q8. What's the materials of the lamp and lens ?
A: The materials of lamp is Aluminum, and the lens are quartz.
Matters needing attention
Warm tips, in order to make our products play the best performance and reduce customer failure in the use of products, please note:
1) During the whole process of use, all people who are in direct contact with UVLED should take measures to prevent and eliminate static electricity, and do not touch the UV light emitting diode directly with their hands.
2) When welding, attention should be paid to the welding time and temperature, and the positive and negative polarities should be distinguished.
3) Electrical parameters such as current and voltage should not exceed the rated values.
Attention should be paid to welding high-power UV LED:
1) Welding temperature should be less than 260 degrees Celsius.
2) Reflow welding is allowed only once.
3) When welding, distinguish positive and negative polarity, and avoid lens to avoid damage to lens.
4) Do a good job of heat dissipation measures, especially high-power UVLED as far as possible to ensure adequate radiator area.
5) In order to prolong the lifetime of ultraviolet light emitting diodes,
it is recommended to use a stable constant current driving power supply or IC instead of a constant voltage driving power supply or IC.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!