| Payment Terms | T/T , bank transfer |
| Supply Ability | 10000 |
| Delivery Time | 5-8 Work days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | UV LED Lamp For Printing Machine 1200W |
| Power | 1200W |
| Size | 430*95*105mm |
| Luminous Size | 400*20mm |
| Cooling scheme | Air- cooled |
| Wavelength | 365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
| Color | UV LED |
| Warranty | 1 Year |
| Emitting Color | uv |
| Control Mode | Manual |
| Shell Material | Aluminum |
| Lifespan | 2000 hours |
| Brand Name | YM |
| Model Number | UV LED Lamp For Printing Machine 1200W |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
80W Chiller Printing Machine UV LED Lamp For A3 / A4 Curing Dedicated
Printing Machine UV LED Lamp 2400W Aluminum Shell Ink Drying System
UV LED Lamp For Printing Machine 200W Curing Equipment Ultraviolet Lamps
UV LED Lamp For Printing Machine 700W UV Curing System LED High Power UV LED
Product Specification
| Payment Terms | T/T , bank transfer | Supply Ability | 10000 |
| Delivery Time | 5-8 Work days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | UV LED Lamp For Printing Machine 1200W | Power | 1200W |
| Size | 430*95*105mm | Luminous Size | 400*20mm |
| Cooling scheme | Air- cooled | Wavelength | 365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
| Color | UV LED | Warranty | 1 Year |
| Emitting Color | uv | Control Mode | Manual |
| Shell Material | Aluminum | Lifespan | 2000 hours |
| Brand Name | YM | Model Number | UV LED Lamp For Printing Machine 1200W |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 1200W UV LED curing lamp ,UV LED screen printing machine ,printing machine UV LED lamp | ||
Advantage of UV LED Curing Lamp technology
| Item | UV LED Lamp For Printing Machine 1200W |
| Power | 1200W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 480 pcs |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 430mm*95mm*105mm |
| Luminous Size | 400mm*20mm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Air/Fan cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply |
| Lifespan (hours) | 15000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Matters needing attention
Warm tips, in order to make our products play the best performance and reduce customer failure in the use of products, please note:
1) The operation of welding should not exceed the time limit;
2)Make sure that the welding temprature is below 260C degrees at all time.
3)Aviod lens damage during welding.
4) Make sure that the cooling system is working actively, efficeiently and is dissipating heat.
![]()
Q1. How to deliver the shipment?
A1:Generally speaking ,we can ship the products by DHL, UPS ,FEDEX express etc.For big weight and value products,
we suggest to ship by sea.
Q2.What's the emitting window do I need?
A2:It depends on your curing area.Or you can tell us your area and we will recommend our best solution to you.
Q3. How to choose the wavelength?
A3: Our normal wavelength is 365nm,385nm,395nm and 405nm. Different application will use different wavelength.
Or you can inquire us to confirm.
Q4: How to place an order?
A4: You can check the shipping cost and discount information online, and place order directly on Foreign trade platform.
Or you can contact us for the order details, we will reply you in mins.
Q5: What about the after-sales service?
A5: YM provides spare parts for replacement, and 24 hours online and video technical support.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!