| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 |
| Delivery Time | 10-15 Work days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | UV LED Curing Lamp 160W |
| Power | 160W |
| Size | 140*48*28MM |
| Luminous Size | 65*25MM |
| Cooling scheme | Air-cooled |
| Wavelength | 365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
| Color | UVA LED Lamp |
| Warranty | 2 Years |
| Brand Name | YM |
| Model Number | UV LED Curing Lamp 160W |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
UV LED Curing Lamp COB 80W Chiller UV Lamp LED UV Curing Machine UV LED Lamp
UV LED Curing Lamp 1200W UV LED Curing Machine UV Light Curing Equipment
UV LED Curing Lamp 600W UV Curing System UV LED Curing Lamp UV Ink Curing Lamp
UV LED Curing Lamp 200W UV LED Curing Equipment UV Lamp For Printing Machine
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10000 |
| Delivery Time | 10-15 Work days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | UV LED Curing Lamp 160W | Power | 160W |
| Size | 140*48*28MM | Luminous Size | 65*25MM |
| Cooling scheme | Air-cooled | Wavelength | 365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
| Color | UVA LED Lamp | Warranty | 2 Years |
| Brand Name | YM | Model Number | UV LED Curing Lamp 160W |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 160W UV LED curing lamp ,UV light curing equipment ,ultraviolet curing light with warranty | ||
UV LED Curing Lamp 160W ultraviolet curing light uv light curing equipment
UV LED Curing Lamp Product Description
| Item | UV LED Curing Lamp 160W |
| Power | 160W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 56 pcs |
| Diode type | 3535 COB smd type |
| Size | 140*48*28MM |
| Luminous Size | 65*25MM |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Water cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply, lamp + power supply + water tank |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Q1: Are you a factory or trading company?
A: Direct factory in Shenzhen, China. Producing UV LED products since 2015 (9+ years). Factory-direct pricing, no middlemen.
Welcome to visit or video call.
Q2: Do you support OEM / ODM?
A: Yes, 100%. Customized power, wavelength (365nm-395nm), size, housing, wire length, connectors, and logo.
Sample available within 7 days.
Q3: What are your main products?
A: UV LED chips (3535, 6565,6868, COB), UV LED modules (PCB mounted),
and complete UV LED curing lamps (40W-2000W, fan/water cooling).
Q4: Is there an MOQ?
A: No MOQ. 1 piece accepted for sample testing. Volume pricing for 10+/50+/100+ pcs.
Q5: What payment methods do you accept?
A: T/T (bank transfer), D/P, D/A, Credit Card, PayPal. Trade Assurance orders welcome.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!