| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | UV LED Flashlight COB Module 3634 |
| Power | 72W |
| Voltage | 24V |
| Current | 3A |
| View Angle of the Lens | 180 degree |
| Module size | 36mm*34mm |
| Brand Name | YM |
| Model Number | UV LED Flashlight COB Module 3634 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Air cooling 72W UV LED Flashlight Portable UV Curing Flashlight 405nm
Air Cooling 72W Portable UV Curing Flashlight 365nm 20mmx20mm COB SMD 395nm
Portable Air Cooling 72W 365nm UV LED Flashlight 395nm 20mmx20mm
Air Cooling 72W UV LED Flashlight 365nm 395nm 385nm 405nm 20mmx20mm
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | UV LED Flashlight COB Module 3634 | Power | 72W |
| Voltage | 24V | Current | 3A |
| View Angle of the Lens | 180 degree | Module size | 36mm*34mm |
| Brand Name | YM | Model Number | UV LED Flashlight COB Module 3634 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Place of Origin | CHINA |
| High Light | SMD LED COB Module ,395nm LED COB Module ,72W COB LED Module | ||
UV LED Flashlight COB Module 72W UV Curing Lamp 365nm 395nm uv led
Description of UV LED Flashlight Module:
UV LED Flashlight Module can be applied with either Water-cooling or wind-cooling method.
Other curing size and voltage can be designed according your requirement,
including mix wavelength special wavelength and curing size.
High efficiency and low consumption.
Apply in various printing industries, painting, and glue.
Specification of UV LED Flashlight COB Module:
| Product Name | UV LED Flashlight COB Module 3634 |
| Power | 72W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 28 pcs |
| Diode type | COB smd |
| Lens Material of Diode | quartz |
| View Angle of the Lens | 180 degree |
| Module size | 36mm*34mm |
| Luminous Size | 20mm*20mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 24V |
| Current | 3A |
| Chip Material | Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package COB Module |
| Module material | 1.5mm COB Aluminum plate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
![]()
FAQ
Q1. Are you a factory?
A: Yes! We are a factory in Shenzhen. We have been producing UV LED products for seven years.
Q2. What are your main products?
A: UV LED lamp beads; UV LED module; UV LED single lamp and UV equipment.
Q3. How about the quality of the leds?
A: Please do not worry about the quality. Our company is the main manufacturer of LEDs in China.
The payment can be T/T transaction/ Trading platform payment.
why choose us
1. Well-known chip material
2. 99.99% gold wire bonding
3. 1 year warranty
4. Over 10 years work experience technical service team
5. 24 hours service Professional sales team
6. Free Sample is available
7. Fast delivery
8.100% QC inspection Before Shippment
9. Aiming at the consult of "high quality, zero defect”, give you the best quality, best service.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!