| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 |
| Delivery Time | 7-12 Work days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-L700W-10068 UV Curing System |
| Power | 700W |
| Size | 122mm*100mm*30mm |
| Luminous Size | 100mm*68mm |
| Cooling scheme | Water Cooling |
| Diode type | 6565 smd type |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM |
| Model Number | YM-L700W-10068 UV Curing System |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
160W Ultraviolet Lamps 385nm 395nm for Uv Led Light Lamp Flatbed Water Cool Uv
Machine Systems UV Lnk Curing Lamp 3000W LED 365nm 395nm Water Cooling
600W Special UV lnk Curing Lamp For Tunnel Furnace 385nm 395nm
UV Ink Curing Lamp 600W High Power UV Curing Lamp Curing LED UV Water Cooling
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10000 |
| Delivery Time | 7-12 Work days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-L700W-10068 UV Curing System | Power | 700W |
| Size | 122mm*100mm*30mm | Luminous Size | 100mm*68mm |
| Cooling scheme | Water Cooling | Diode type | 6565 smd type |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm | Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM | Model Number | YM-L700W-10068 UV Curing System |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 700W water cooling UV curing lamp ,395nm UV flashlight for printing ,UV ink curing lamp with warranty | ||
About YM-L700W-10068 UV Curing System
1.What's the wavelength of the UV LED lamp.
A: The wavelength of UV LED lamp usually are365-405nm. The wavelength for inkjet printer is
395nm, 385/395nm for printing machine,365nm for UVglue.
2.What's your LED chip brand?
A: The LED chip brand we use are LG, Epileds, Seoul, Nichia.
3.What's the cooling way?
A: We have water cooling and air cooling UV LED.
4.If the light intensity is adjustable?
A: Yes, the intensity is 0-100% adjustable. We designed different dimming system for different products.
| Item | YM-700W-10068 UV Curing Sytem |
| Power | 700W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 122mm*100mm*30mm |
| Luminous Size | 100mm*68mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Water cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 15000 |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1: Why do I replace a UV LED Lamp?
A1: UV LED's working time is more than 10000 hours, 10 times longer than the traditional lamp, Besides, UV LED curing is more effective, save 80% of energy costs and environment friendly.
Q2: Do all of current UV chemicals work well with UV LED?
A2: No, The chemical must be specifically to take advantage of the narrow Wavelength, please ask for your supplier for the best wavelength, and then we can customized the most suitable and high-efficiency wavelength for you.
Q3: What about the warranty period?
A3: All of YM products come with a full one-year warranty
Q4: What about the after-sales service?
A4: YM provides spare parts for replacement, and 24 hours online and video technical support.
Q5:What is your main products?
A5:UV LED Lamp Bead; UV LED Module; UV LED Single Light.etc.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!