| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name: | 70W-5030 UV LED Module |
| Power | 70W |
| Module Size | 50mm*30mm*2.0mm |
| Luminous Size | 50mm*6.5mm |
| Voltage | 45-52V |
| Current | 1-1.4A |
| LED Chips | Optional(LG/Epileds/ Seoul) |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM |
| Model Number | 70W-5030 UV LED Module |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
UV LED Module 210w uv led printing module Splicable modules uv curing for offset
UV LED Module 40W uv lamp curing printing high power UV LED module
UV LED Module 35W High Power UV LED Module UV Led Curing Lamp UV LED Chip
UV LED Module 720W UV LED High Power Module Quartz Lens Lamp Beads
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | Carton |
| Product Name: | 70W-5030 UV LED Module | Power | 70W |
| Module Size | 50mm*30mm*2.0mm | Luminous Size | 50mm*6.5mm |
| Voltage | 45-52V | Current | 1-1.4A |
| LED Chips | Optional(LG/Epileds/ Seoul) | Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| View Angle of the Lens | 60 degree | Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM | Model Number | 70W-5030 UV LED Module |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 70W PCB fast uv led module ,Ultraviolet Lamps uv led module ,Printing and curing uv led module | ||
Advantages
1. Long-life: The service life is more than 10 times that of traditional mercury lamp curing machines, about 10000 hours.
2. Cold light source: no thermal radiation, low surface temperature rise of the illuminated object, solving the long-term thermal
damage problem in optical communication and LCD production.
3. Low heat generation: can solve the problem of high heat generation in mercury lamp printing equipment, which is difficult for
workers to tolerate.
4. Instantly lit up, achieving 100 power ultraviolet output without preheating.
5. The service life is not affected by the number of opening and closing times.
6. High energy, stable light output, uniform illumination effect, and improved production efficiency.
|
Item |
UV LED Module |
|
Power |
70w |
|
Color |
UV |
| Number of lamp beads | 7 pcs |
|
Diode type |
6565,6868 smd |
|
Lens Material of Diode |
Silica gel or quartz |
|
View Angle of the Lens |
30, 60, 120 degree |
|
Module size |
50mm*30mm*2.0mm |
| Luminous Size | 50mm*6.5mm |
|
Wavelength |
365nm,385nm,395nm,405nm |
|
Voltage |
45-52V |
|
Current |
1-1.4A |
|
Chip Material |
LG,Seoul,Epileds |
|
Encapsulation process |
High temperature quartz lens package |
|
Lifespan (hours) |
20000 |
|
Warranty |
1 year |
| Application | Apply in various UV glue, ink, paint, silk screen, inkjet, offset printing. |
|
Place of Origin |
Shenzhen, Guangdong, China |
RFQ
Q1. How to deliver the shipment?
A1:Generally speaking ,we can ship the products by DHL, UPS ,FEDEX express etc.For big weight and value products,
we suggest to ship by sea.
Q2.What's the emitting window do I need?
A2:It depends on your curing area.Or you can tell us your area and we will recommend our best solution to you.
Q3. How to choose the wavelength?
A3: Our normal wavelength is 365nm,385nm,395nm and 405nm. Different application will use different wavelength.Or you can inquire us to confirm.
Q4: How to place an order?
A4: You can check the shipping cost and discount information online, and place order directly on Trading platform. Or you can contact us for the order details, we will reply you in mins.
Q5: What about the after-sales service?
A5: YM provides spare parts for replacement, and 24 hours online and video technical support.
About US
Shenzhen Yuanming Technology Co., Ltd. is specialized in the production
and operation of high-power UV LED violet curing light source products for 8 years.
Our products are widely used for banknote inspection, testing, printing,UV shadow less curing,ink curing, paint curing
and more. Our main products are UV LED; UV LED Module; UV LED Curing Head.
We have passed the high- tech enterprise certification.
We export our products to Australia,USA,Brazil,UK, South Korea,Middle East and many other countries and regions.
We hope to establish a business relationship with you.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!