| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-32KL11856 UV LED Module |
| Power | 320W |
| Module Size | 118mm*56mm*2.0mm |
| Luminous Size | 118mm*15mm |
| Voltage | 52-60V |
| Current | 4-6A |
| LED Chips | Optional(LG/Epileds/ Seoul) |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM |
| Model Number | YM-32KL11856 UV LED Module |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
UV Light Module 500W LED Module Light Curing LED UV Water Cooling UV LED 395nm
UV Light Module chip 6565 300W Uv Curing Lamp UV Curing For Offset
UV Light Module 300W 6565/6868 UVLED lamp beads uv curing led lamp
UV Light Module 400W uv led modul printer curing led uv water cooling
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-32KL11856 UV LED Module | Power | 320W |
| Module Size | 118mm*56mm*2.0mm | Luminous Size | 118mm*15mm |
| Voltage | 52-60V | Current | 4-6A |
| LED Chips | Optional(LG/Epileds/ Seoul) | Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| View Angle of the Lens | 60 degree | Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM | Model Number | YM-32KL11856 UV LED Module |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 320W UV LED curing lamp ,395nm UV light module ,Industrial PVC printing UV module | ||
UV LED Module 320W high power uv led module Line light source
1. Low energy consumption, just 20% of the ordinary uv lamp
2. Energy saving: save 80% electrical energy than Mercury lamp
3. No mercury, No Ozone, eco-friendly
4. Cold light source, low temperature
5. Stable output, high uniformity.
6. Multiple control modes : Constant current, pedal control, intelligent optical and manual modes
|
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1.What's the wavelength of the UV LED lamp?
A1: The wavelength of UV LED lamp usually are365-405nm. The wavelength for inkjet printer is
395nm, 385/395nm for printing machine,365nm for UV glue.
Q2.What's your LED chip brand?
A2: The LED chip brand we use are LG, Epileds, Seoul, Nichia.
Q3.What's the cooling way?
A3: We have water cooling and air cooling UV LED.
Q4.If the light intensity is adjustable?
A4: Yes, the intensity is 0-100% adjustable. We designed different dimming system for different products.
Q5: What about the after-sales service?
A5: YM provides spare parts for replacement, and 24 hours online and video technical support.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!