| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-28KL5675 UV LED Module |
| Power | 280W |
| Module Size | 56mm*75mm*2.0mm |
| Luminous Size | 56mm*30mm |
| Voltage | 45.5-52.5V |
| Current | 4-5.6A |
| LED Chips | Optional(LG/Epileds/ Seoul) |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM |
| Model Number | YM-28KL5675 UV LED Module |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
UV LED Module 210w uv led printing module Splicable modules uv curing for offset
UV LED Module 40W uv lamp curing printing high power UV LED module
UV LED Module 35W High Power UV LED Module UV Led Curing Lamp UV LED Chip
UV LED Module 720W UV LED High Power Module Quartz Lens Lamp Beads
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-28KL5675 UV LED Module | Power | 280W |
| Module Size | 56mm*75mm*2.0mm | Luminous Size | 56mm*30mm |
| Voltage | 45.5-52.5V | Current | 4-5.6A |
| LED Chips | Optional(LG/Epileds/ Seoul) | Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| View Angle of the Lens | 60 degree | Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM | Model Number | YM-28KL5675 UV LED Module |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 280W UV LED curing module ,395nm curing lamp for PVC bottles ,industrial UV module with quartz lens | ||
UV LED Module 280W high power uv led module Line light source
1. Long service life up to 20000+ hours
2. Fast response, instant start without preheating
3. Customizable wavelength and power for different needs
4. Forced air cooling design prolongs module service life
5. Low light decay, long-term consistent curing effect
6. High curing efficiency, improve production speed
| Product Name | UV LED Module 5675 |
| Power | 280W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 28 pcs |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 56mm*75mm*2.0mm |
| Luminous Size | 56mm*30mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 45.5-52.5V |
| Current | 4-5.6A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1:Do you have your own factory?
A1:Yes! We have our own factory in Shenzhen. We have been producing UV LED product since 2015.
Q2:Do you support OEM,ODM service?
A2: Yes! We support OEM / ODM service to customized.
Q3:What is your main products?
A3:UV LED Lamp Bead; UV LED Module; UV LED Single Light.etc.
Q4:Do you have any MOQ limit for led light order?
A4:No! One is also acceptable.
Q5:What is your usual payment terms for orders?
A5:T/T,D/P D/A, ,PayPal.We accept multiple payment methods.
Q6:How long does it take for my order to be shipped?
A6:It usually takes 3-7 days, depending on the quantity.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!