| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name: | YM-600W UV LED Air Cooling Lamp |
| Power | 600W |
| Product size | 360*255*120mm |
| Luminous Size | 300*200mm |
| Chip Brand | 3535 Chip |
| Cooling Mode | Air cooling |
| Emitting color | UV |
| Warranty | 1 year |
| Curing Speed | Adjustable |
| Wavelength | 365NM/385NM/395NM/405NM |
| Led Chips | LG Uv Led |
| Packaging Material | Paper, Metal, Glass, Wood |
| Control Mode | Manual, Automatic |
| Brand Name | YM |
| Model Number | YM-600W UV LED Air Cooling Lamp |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
UV LED Curing System 900W UV LED Curing Equipment LED UV Curing Light
UV LED Curing Systems 200W High Power Curing LED UV Water Cooling
UV LED Curing Systems 200W High Power Curing LED UV Water Cooling UV LED Curing
UV LED Curing Systems 80W Curing Chiller UV Light UV LED Curing System
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | Carton |
| Product Name: | YM-600W UV LED Air Cooling Lamp | Power | 600W |
| Product size | 360*255*120mm | Luminous Size | 300*200mm |
| Chip Brand | 3535 Chip | Cooling Mode | Air cooling |
| Emitting color | UV | Warranty | 1 year |
| Curing Speed | Adjustable | Wavelength | 365NM/385NM/395NM/405NM |
| Led Chips | LG Uv Led | Packaging Material | Paper, Metal, Glass, Wood |
| Control Mode | Manual, Automatic | Brand Name | YM |
| Model Number | YM-600W UV LED Air Cooling Lamp | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | 600W UV LED curing lamp ,365mm UV resin conveyor lamp ,LED UV curing machine for lamination | ||
YM-600W-300200 UV LED Curing System
Description of 600W UV LED Air cooling LIGHT
| Item | 600W UV LED Air cooling LIGHT |
| Power | 600W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Product size | 360*255*120mm |
| Luminous Size | 300*200mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | 1.5mm High temperature quartz lens package |
| Application | Apply in various UV glue, ink, paint, silk screen, inkjet, offset printing. |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1.What's the cooling way?
A: Air cooling.
Q2. What’s the lifespan of UV LED?
A: The lifespan of the LED chip is 20,000 hours in theory. If you take care it during the usage, it usually can be used 3-5years.
Q3 : What is your minimum order quantity?
A : MOQ 2 set, but we also accept sample order for quality clients.
Q4 : Can I get a sample for quality check?
A : Yes, we offer sample.
Q5 : How soon is the lead time?
A : For sample order, 3-5 days. For bulk order, 9-15 days.
Q6 : What is the lifetime of your lighting systems?
A : Our lighting systems can work at least 3 years, these lighting bulbs should be replaced regularly.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com ,,Thank you for your attention.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!