| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name: | YM-300W UV LED Air Cooling Lamp |
| Power | 300W |
| Product size | 290*97*120mm |
| Luminous Size | 200*50mm |
| Chip Brand | 3535 Chip |
| Cooling Mode | Air cooling |
| Emitting color | UV |
| Warranty | 1 year |
| Curing Speed | Adjustable |
| Wavelength | 365NM/385NM/395NM/405NM |
| Packaging Material | Paper, Metal, Glass, Wood |
| Control Mode | Manual, Automatic |
| Brand Name | YM |
| Model Number | YM-300W UV LED Air Cooling Lamp |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
UV LED Curing System 900W UV LED Curing Equipment LED UV Curing Light
UV LED Curing Systems 200W High Power Curing LED UV Water Cooling
UV LED Curing Systems 200W High Power Curing LED UV Water Cooling UV LED Curing
UV LED Curing Systems 80W Curing Chiller UV Light UV LED Curing System
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | Carton |
| Product Name: | YM-300W UV LED Air Cooling Lamp | Power | 300W |
| Product size | 290*97*120mm | Luminous Size | 200*50mm |
| Chip Brand | 3535 Chip | Cooling Mode | Air cooling |
| Emitting color | UV | Warranty | 1 year |
| Curing Speed | Adjustable | Wavelength | 365NM/385NM/395NM/405NM |
| Packaging Material | Paper, Metal, Glass, Wood | Control Mode | Manual, Automatic |
| Brand Name | YM | Model Number | YM-300W UV LED Air Cooling Lamp |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 300W UV LED curing lamp ,portable UV curing system ,395NM UV LED printer lamp | ||
YM-300W-20050 UV LED Curing System
1. User-friendly and intuitive operation – Designed with a clear interface and straightforward controls,
allowing operators to start working with minimal training.
2. Level-entry alternative to traditional curing processes – A perfect gateway solution for users transitioning
from conventional curing methods, offering simplicity without compromising performance.
3. Outstanding eco-friendly LED technology – Replaces hazardous mercury-based systems, delivering safer,
cleaner, and more efficient curing results while reducing environmental impact.
4. Cost-effective and energy-saving – Lowers both operational and maintenance costs through reduced
power consumption and longer component life.
5. Multiple available wavelengths – Choose from a range of precise wavelengths to ensure you get the
optimal system for your specific application requirements.
6. Adjustable light intensity – Fine-tune the output power to match different materials, thicknesses,
and curing speeds for maximum process control.
Description of 300W UV LED Air cooling LIGHT
| Item | 300W UV LED Air cooling LIGHT |
| Power | 300W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Product size | 290*97*120mm |
| Luminous Size | 200*50mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | 1.5mm High temperature quartz lens package |
| Application | Apply in various UV glue, ink, paint, silk screen, inkjet, offset printing. |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1.What's the cooling way?
A: Air cooling.
Q2. What’s the lifespan of UV LED?
A: The lifespan of the LED chip is 20,000 hours in theory. If you take care it during the usage, it usually can be used 3-5years.
Q3. What’s the warranty?
A: All of products can warranty for one year, if any parts damaged in warranty, we can supply the parts for free,
but you need send back the UV LED lamp and power supply or water chiller, other parts no need send back.
Q4:Do you have any MOQ limit for led light order?
A4:No! One is also acceptable.
Q5:What is your usual payment terms for orders?
A5:T/T,D/P D/A, ,PayPal.We accept multiple payment methods.
Q6:How long does it take for my order to be shipped?
A6:It usually takes 3-7 days, depending on the quantity.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com ,,Thank you for your attention.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!